İletişim için

Sağlıklı bireylerde hidrasyon nasıl sağlanır?

Suyun yaşam için gerekli olduğu bilinmektedir. Ancak ne kadar su içmeliyim? Günde 8 bardak su mu içmem gerekir? veya Kahve, çay suyun yerine geçer mi? Gibi soruları sık karşılaşılan sorulardır.

Neden Suya İhtiyacımız var?
Vücudun yaklaşık 2/3 sudan oluşmaktadır. Hidrasyon ve sağlığın devamı için su gereklidir. Yeterince sıvı alınmazsa yorgunluk, baş ağrısı oluşur ve performansınızı etkiler. Sıvı dediğimiz sadece su değildir. Meyve suyu, kahve, çay ve meşrubatlar da sıvı alımını desteklemektedir. Bununla beraber yediklerimizden de sıvı almaktayız.
 
Ne Kadar Sıvı Almalıyız?
Almamız gereken sıvıyı birçok faktör etkiler. Hava durumu, yapılan fiziksel aktivite miktarı, yaş gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak kadınlar için günlük 1.6 litre (200 mL’lik 8 bardak) erkekler için 2 L (200 mL’lik 10 bardak) olarak bildirilmektedir.
 
Hangi İçeceği Seçtiğimiz Durumu Değiştirir mi?
Su en sağlıklı seçimdir. Suyun ek kalori içermeksizin vücuda hızla dağılımını sağlar. Dişlere zarar vermez. Çay veya kahve alımında kafein alımı göz önünde bulundurulmalıdır. Gebelerde kafeinin günlük alımı 200 mg’dır. Bu da 2 fincan instant kahve ve yarım fincan çay demektir. Kahvenin içine konan sütün yağı da toplam yağ alımı konusunda hesaba katılması gereken bir besin ögesidir. Meyve suyu ve smothieler suya ilave vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. Smothieler aynı zamanda iyi posa kaynağı olabilmektedir. Şeker ve asidik içeriğinden dolayı dikkat edilmesi gerekmektedir.
 
Yeterli Su Aldığımı Nasıl Anlayabilirim?
Susama hissi vücudun dehidrate olduğuna dair geç bir yanıttır. Bu sebepten dolayı susama hissi olmaksızın sıvı alınmalıdır. Hidrasyonun ölçümü için birçok yöntem olmasına karşın en kolay ölçüm yöntemi idrar rengini kontrol etmektir. İdrar rengi koyu sarı renkte ise yeterli su alınmıyor demektir.