İletişim için

Bir Ayda Ne Kadar Kilo Veririm?
Sağlıklı ağırlık kaybı için ayda 2-4 kg arası ağırlık kaybı önerilmektedir. Ağırlık kaybı hastanın yaşı, cinsiyeti, aktivite düzeyi, hastalık durumu, metabolizma hızı ve diyet programına olan adaptasyonu ile şekillenir. Ağırlık kaybında önemli olan, kaybedilen ağırlığın kas ve / veya su kaybı değil, yağ kaybından olmasıdır. Yani yağdan kaybedilmeyen ağırlık, gerçek ağırlık kaybı değildir.
İnternet Diyetleri Sağlıklı mı?
Diyet programları; kişinin yaşı, cinsiyeti, aktivite düzeyi, hastalık durumu, diyet geçmişi ve yaşam biçimi gibi faktörlere bağlı olarak kişiye özel planlanmalıdır. Hepimizin parmak izi nasıl birbirimizle aynı değilse, hepimiz için hazırlanmış standart bir diyet programı da olamaz. İnternet üzerinden yayınlanan diyetler ilk etapta fayda sağlayabilse de, sonrasında ağırlık kaybetmenin devam etmesi çok mümkün olmaz.
Ekmek Yiyerek Zayıflanır mı?
Ekmek Türk Beslenme Kültürü´nün vazgeçilmez bir parçasıdır. Günlük alınması gereken enerji miktarının büyük bir kısmını karbonhidratlardan sağlarız ve bunun çoğunluğunu ekmek oluşturur. Sağlıklı zayıflama programlarında ekmek ya da ekmek yerine geçen pilav, makarna gibi besinler mutlaka yer alır. Yani ekmeksiz diyet programı olmaz.
Zayıflama hapları kısa dönemde kurtarıcımız olur mu?
Zayıflama ilaçlarının, kişinin yaşam şekli değişmediği sürece yaratacağı hiçbir mucize yoktur. Bunlar kısa vadeli çözümler yaratabilir, ancak kaybedilen ağırlık, daha sonra tekrar geri alınır. Herbir ilaçta olduğu gibi, zayıflama ilaçlarının da yan etkileri vardır ve bazıları ölümcül sonuçlara neden olabilir.
Bitkisel çaylar ile zayıflamak mümkün mü?
Bitkisel çaylar genellikle ya su kaybına neden olur (yani diüretiktirler), ya da barsakları hızlandırarak emilimi azaltırlar (yani laksatiftirler). Hiçbir bitkisel çayın enerji alımını azaltmadıkça zayıflatma özelliği yoktur. Su ve emilim kaybı nedeniyle ileri aşamalarda elektrolit ve vitamin-mineral kayıpları oluşur ve vücut dengesinde ciddi sorunlar yaşanır.
İdeal ağırlık nasıl hesaplanır?
İdeal ağırlık, en basit şekilde beden kitle indeksi ile hesaplanabilir. Ağırlığınızı, boyunuzun metre cinsinden karesi ile elde ettiğiniz değere bölün. Yani diyelim ki 80 kg ağırlığında ve 1.82 cm boyunda bir kişi için 80 / (1.82×1.82) = 80 / 3.3124= 24.15 değeri bulunur. Bulunan değer 20 ile 25 arasında ise kişinin ağırlığı normal sınırlarda olarak değerlendirilir. Ancak önemli olan kişinin yağ miktarıdır. Bu nedenle yağ analizi yapan özel tartılar kullanılarak vücut yağı elde edilir ve genellikle değerlendirmeler yağ değeri üzerinden yapılır.
Detoks Nedir?
Detoks vücudu arındırma anlamında kullanılır. Ancak detoks bir yaşam biçimidir. Yani eğer siz günde en az 5 porsiyondan fazla sebze-meyve tüketiyorsanız, bol su içiyorsanız, düzenli fiziksel aktivite yapıyorsanız zaten detoks sizin yaşamınızın bir parçasıdır. 360 gün hırpalanan bir vücudu, 5 gün yapılan bir detoks programı ile sağlıklı hale getirebileceğinizi düşünmek sadece bir hayaldir.