İletişim için

Kanserden korunmak için 10 yol

Her gün birçok kanserojen etmen, vücudumuzun savunma sistemini aşmak için çaba sarfedebilir. Eğer güçlü bir bağışıklık sisteminiz varsa bu savaşi kazanırsınız. Ancak zayıf bir bağışıklık sistemi sizin için yeterli olmayabilir. Kanserden korunmak için 10 yolu şöyle siralayabiliriz:

1. Stres düzeyinizi kontrol altına alın.

2. Normal ağırlığınızı koruyun.

3. Egzersiz düzeyinizi arttırın (haftada en az 150 dakika).

4. Yağ alımınızı toplam enerji alımınızın %30’unu (2600 kalori alan erkekler için yaklaşık 85 gram ve 2200 kalori alan kadınlar için yaklaşik 70 gram) ve doymuş yağ alımınızı toplam enerji alımınızı %10’unu geçmeyecek şekilde sınırlandırın.

5. Günlük lif alımınızı 25-30 gram olarak ayarlayin (tam tahil ürünler, kurubaklagiller, sebzeler ve meyveler iyi lif kaynağidirlar).

6. Farklı renklerden oluşan taze sebze ve meyve tüketiminizi arttırın (en az 2 porsiyon meyve ve 3 porsiyon sebze).

7. Antioksidan içeriği yüksek olan besinleri tercih edin (kurubaklagiller, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, domates, sarımsak, soğanlar, brokoli, karnabahar, turunçgiller, kivi,  yaban mersini, kızılcık, enginar, çilek, böğürtlen, kırmızı erikler, ahududu yüksek antioksidan içeren besinlere örnektir.)

8. Kırmızı et yerine balık ve tavuk etini tercih edin ve pişirme yöntemi olarak kızartma ve mangalı çok nadir kullanın.

9. D vitamini seviyenizi yıllık olarak kontrol ettirin ve eksliklik varsa hekiminizin önerisiyle tamamlayıcı olarak alın. Kalsiyum içeriği yüksek besinler tüketin (süt ve süt ürünleri, tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar gibi).

10. Probiyotik içeren besinler tüketin (yoğurt, kefir, fermente ürünler, probiyotik tamamlayıcılar gibi)