İletişim için

Kalp dostu: Portfolio Diyeti

Kanadalı araştırmacılar tarafından bulunan Portfolio diyeti kolesterol ve tansiyonun düşürülmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kan basıncını ortalama %2 oranında, LDL kolesterol ise %30 oranında düşürmektedir. Diyetin önerilerinde; badem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar, soya, bitkisel steroller (Bitkisel yağlar, fasulye fındık başta olmak üzere bitkisel besinlerde bulunur. Yapısı kolesterol ile benzerlik gösterir. Emilim aşamasında kolesterol ile yarışarak kolseterol emilimini azaltırlar. Günlük 2 gr alımı LDL kolesterolü (yaklaşık %10) azaltmaktadır), arpa, yulaf tüketimine ağırlık verilmesi yer almaktadır.

Bunun dışında sebze, meyve ve tam tahıl tüketiminin arttırılması; et (kırmızı et yerine soya tüketimine ağırlık vermektedirler, balık, hindi, tavuk kullanılabilir) ve atıştırmalık tüketimin azaltılması önerilmektedir.

Önerilerin Yer Aldığı Bir Günlük Örnek Diyet Listesi

Kahvaltı

Yeşil çay veya açık siyah çay
Yulaf kepeği/yulaf ekmeği veya tam tahıllı kepekli ekmek
Lor peyniri
Meyve

Öğle
Sebzeli (vejetaryen) kremasız çorba veya domates çorbası
2 dilim yulaflı kepekli ekmekTavuk, hindi (derisiz) veya balık
Salata
Meyve

Akşam
Mercimek çorbası
Ton balıklı salata
Zeytinyağlı sebze yemeği veya barbunya ya da kuru fasulye
Meyve salatası veya meyve

Ara öğünler
Meyve-meyve salatası veya taze sebzeler

Kaynak:
The effect of a dietary portfolio compared to a DASH-type diet on blood pressure. Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Disease,2015; DOİ:10.1016/j.numecd.2015.08.006