İletişim için

Hamilelikteki sabah bulantıları iyi bir işaret mi?

Hamileliğin ilk aylarındaki bulantı ve kusmalar sizi mahvediyor olsa da bunun aslında bebeğinizin sağlıklı ve normal olduğuna işaret ettiğini biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız; yeni yapılan bir araştırmada hamileliğinde bulantı kusma gibi sıkıntılar yaşayan kadınların hamileliklerin olumsuz biçimde sonlanma riski % 50-75 oranında daha düşük olduğu belirlenmiştir.
 
2007- 2011 yılları arasında idrar testiyle hamileliği kesinleşen 797 kadınla yürütülen bu çalışmada hamilelikteki bulantı ve kusmaların ne anlama geldiğinin bulunması amaçlanmış. Çalışma süresince 188 kadının gebeliği kayıpla sonuçlanmış. Devam edenler değerlendirildiğinde ise gebeliğin 2. haftasında kadınların % 18'i bulantı, % 3'ü bulantıyla beraber kusma olduğunu belirtmişler. 8. haftada bu oranlar sırasıyla % 57 ve % 27'ye ulaşmış. Ancak sonunda bu sıkıntılar karşılığını bulmuş ve gebeliğin bir kayıpla sonlanma riskinin bulantı yaşayanlarda % 50; kusma yaşayanlarda % 75 azaldığı görülmüştür.
 
Ancak araştırmacılar yine de şunu vurguluyor; 'Tüm gebelikler aynı değildir ve her birey birbirinden farklıdır. Bu semptomların yaşanmıyor olması her zaman için  hamileliğin kötüye gidiyor olması anlamına gelmez. ‘
 
Kaynak:
Hinkle SN, Mumford SL, Grantz KL. Association of Nausea and Vomiting During Pregnancy With Pregnancy LossA Secondary Analysis of a Randomized Clinical Trial. JAMA Intern Med. Published online September 26, 2016. doi:10.1001/jamainternmed.2016.5641.