İletişim için

Diyet başlangıcındaki kilo kaybı uzun vadedeki sonuçları belirleyebilir mi?

Yeni yayınlanan bir araştırmaya göre diyet ve egzersiz programının uygulandığı yaşam tarzına yönelik müdahalelerde ilk 2 ayda elde edilen kilo kayıpları uzun vadedeki başarıyı tahmin etmede yardımcı olabilir.

Kilo vermeye yönelik çalışmalar içerisinde Amerika’daki en kapsamlı takip çalışması olan bu çalışmada geçmiş dönemde elde edilen sonuçlar diyet ve egzersizle yapılan yaşam tarzına müdahale programlarının uzun dönem kilo kaybında etkili olduğuna yönelik sonuçlar ortaya koymuştur.

Bu sonuçlara elde edilen son bulgular da eklenerek yapılan son değerlendirmelerde erken dönemde bu müdahaleler ile yanıt alınmayan kişilerde uzun dönemde de alınacak yanıtların çok değişmeyeceği ve farklı tedavi seçeneklerinin düşünülmesi önerilmiştir.

Kilolu ve şeker hastası olan 2290 kişi ile yapılan bu çalışmada katılımcılara beslenme ve fiziksel aktivite programları yapılmış ve sık görüşme periyotları ile takip edilmiş. Birinci yılda sık sık tekrarlanan görüşmeler 2. yıldan 8. yıla doğru gidildikçe sıklık azalmıştır. Bu süreçteki sonuçlar değerlendirildiğinde 1. ve 2. aydaki kilo kaybı daha fazla olanların 8 yıllık süreçteki başarıları daha yüksek olmuştur.

Bu sonuçlardan yola çıkarak araştırmacıların önerisi şöyle olmuştur;

‘’Başlangıçta hastalar sıkı takip edilmeli ve diyete uyum ve kilo kayıpları değerlendirilmelidir. Erken dönemde başarı elde edemeyen kişilerin programa devam etmesi sıkılmalarına ve uzun dönemde ağırlık kontrollerini sağlayamamalarına neden olacaktır. Bu da tek bir tedavi yaklaşımının tüm hastalara uymayacağını, gerektiğinde farklı tedavi yöntemlerinin de (ilaç, cerrahi, vb.) değerlendirmeye alınması gerektiğini vurgulamaktadır.

Kaynak:
Unick JL, Neiberg RH, Hogan PE. Weight change in the first 2 months of a lifestyle intervention predicts weight changes 8 years later. Obesity, 2015, Volume 23, Issue 7, pages 1353–1356.