İletişim için

Yağlı balıklar kansere karşı koruyucu

Yeni yapılan bir çalışmaya göre doğru tür, doğru miktar ve doğru pişirme yöntemiyle hazırlanmış bir balığın adenokarsinoma (bir tür kanserli doku) oluşumunu engellediğine dair kanıtlar elde edilmiştir. Ayrıca göğüs, pankreas, prostat, kalın bağırsak ve sindirim sistemi kanserlerinin büyük bir kısmının da adenokarsinoma olduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda bakıldığında elde edilen bu veriler oldukça değerli gibi görünmektedir.

Nutrition and Cancer dergisinde yayınlanan bu çalışmanın detaylarına bakıldığında bu etki kanserli doku oluşumuna katkı sağlayan bir enzimin (cox-2) aktivitesinin baskılanması hipotezine dayandırılmaktadır. Balıkla birlikte alınan omega-3 yağ asitlerinin bu enzimi baskıladığı ve bu sayede kanser riskini azalttığı düşünülmektedir.

Ancak burada özellikle vurgulanan konu bu bahsedilen olumlu etkilerden faydalanabilmek için haftada en az 2 kez balık tüketmek, çiftlik yerine derin su balıklarını tercih etmek, tuzlu/füme şeklinde işlenmiş balıkları tercih etmemek, kızartılmış ya da yüksek ısılarda pişirilmiş balıkları tercih etmemek gibi noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Kaynak:

DiNicolantonio JJ, McCarty MF, Chatterjee S et al. A Higher Dietary Ratio of Long-Chain Omega-3 to Total Omega-6 Fatty Acids for Prevention of COX-2-Dependent Adenocarcinomas. Nutrition and Cancer, 66:8, 1279-1284, DOI: 10.1080/01635581.2014.956262.