İletişim için

Diyabette cep telefonu uygulamaları kan şekeri kontrolü artırabilir mi?

Amerikan diyabet cemiyetinin yayın organı olan "diabetes care" dergisinde, 2016 yılının kasım ayında yayınlanan bir makalede mobil telefon diyabet uygulamalarının hastanın kan şekeri ayarlanmasında ve hastanın kendini kontrol etmesinde faydası olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, 1360 hasta incelendiğinde bu tür uygulamaları kullananların HbA1c denilen 3 aylık kan şekeri ortalamasının daha düşük olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu çalışma sonuçlarına göre bu tür uygulamaları kullanan genç bireylerde, yaşlılara göre olumlu etkinin fazla olduğu saptanmıştır. Bunun sebebi gençlerin teknolojiyi kullanmada daha bilgili ve hazır olmasına bağlanabilir.

Doktorların ve sağlık çalışanlarının bu uygulamalarla ilgili olumlu geri dönüşlerinin de uygulamadan sağlanan faydayı artırdığı gözlenmiştir. Diyabet tedavisinde başarı, verilen ilaç tedavisi kadar, bireyin diyet-egzersize uyumu, düzenli yaşamı ve evde kan şekeri kontrollerini yapmasına da bağlıdır. Akıllı cep telefonu kullanımının yaygın olduğu günümüzde bu tür uygulamaların tedavide olumlu etkisi olduğu bu çalışma ile kanıtlanmış olup, diyabetli hastaların denemesinde fayda var gibi görünmektedir. 
 
Kaynak
Can Hou,Ben Carter, ,Jonathan Hewitt, Trevor Francisa, Sharon Mayor. Do Mobile Phone Applications Improve Glycemic Control (HbA1c) in the Self-management of Diabetes? A Systematic Review, Meta-analysis, and GRADE of 14 Randomized Trials. Diabetes Care 2016 Nov; 39(11): 2089-2095. http://dx.doi.org/10.2337/dc16-0346