İletişim için

Sporcularda Vitamin Gereksinimi

Vitaminler enerji kaynağı değildir ancak besinlerin enerjiye dönüşümü için gereklidir. Yapılan çalışmalarda sporcuların vitamin gereksiniminin arttığı gösterilse de Institute of Medicine sporculara özel vitamin gereksinimi belirtmemektedir. Vitamin alımı performansı arttırmamakla beraber, eksikliği sıkıntıya neden olmaktadır.

B1 Vitamini (Tiamin)
Tiamin karbonhidrat ve proteinlerin enerjiye dönüşümü için gereklidir. Günlük önerilerin üzerinde alımı performansı arttırmaz.

B2 Vitamini (Riboflavin)
Enerji üretim sisteminin parçasıdır. Kırmızı hücre oluşumunda oluşumunda rolü vardır.

Niasin
Aerobik ve anaerobik performansı destekler. Niasinin yetersiz veya fazla alımı enerji kaynağı olarak karbonhidrat veya yağın kullanımını belirler.

B6 Vitamini
B6 vitamini enerji, hemoglobin üretimi de dahil olmak üzere 100’den fazla metabolik reaksiyonda görevlidir. Yetersiz alımı performansı olumsuz etkiler.

B12 Vitamini
Kan hücresi oluşumundaki rolünden dolayı, oksijenin dokulara taşınmasında önemlidir. B12 vitamini sadece hayvansal ürünlerde bulunduğundan, anemi riskine karşı vegan ve vejeteryan sporcuların beslenmesine mutlaka ilave edilmelidir. Bu tip özel grupların B12 vitamin alımı mümkün olduğunca besinlerle yapılmalıdır. Beslenmenin yetersiz kaldığı durumlarda zenginleştirilmiş besinler ve suplement kullanılabilir.

Folat
Hücre üretimi, kalp sağlığı için önemlidir. Günlük alım için önerilen düzeyler sporcuların enerji gereksinimini karşılamak için yeterli gibi gözükmektedir. Gebelik sürecinde olan kadın sporcuların beslenme ile aldıkları folat yetersiz olabilir. Suplement gerekli olabilir.

C Vitamini
Bilinen en iyi antioksidanlardan biridir. Enfeksiyondan ve hücre hasarından koruyucudur. Aynı zamanda kollojen yapımına katkısı vardır. Kapiller duvarları ve kan damarlarının sabit ve sıkı tutulmasını sağlayarak morarmaları engeller. C vitamininin yeterli alımı demir ve folatın emilimini arttırır.

Pantotenik Asit
Yağ, karbonhidrat ve proteinlerin enerji için kullanımında yıkıma yardımcıdır. Sporcuların yeterli alması gerekmektedir.

Biotin
Enerji üretimi için önemli rol alır.

D Vitamini
D vitamini hormon olarak görev alır. Yeterli miktarda güneşe maruz kalındığında vücut kendi D vitaminini üretebilmektedir. Özellikle kemik sağlığı için çok önemlidir. Doktor kontrolü altında D vitamini suplementasyonu önerilmektedir.

Kaynak:
http://www.eatright.org/resource/food/vitamins-and-supplements/types-of-vitamins-and-nutrients/vitamin-needs-of-athletes