İletişim için

Sağlıklı yeme davranışları Tip 2 Diyabet riskini azaltıyor

İnsüline bağımlı olmayan diyabet olarak da bilinen Tip 2 Diyabet (T2DM) diyabetin en yaygın görülen tipidir. Genellikle obezite ve hareketsizliğe bağlı olarak ortaya çıkar. Yol açtığı bir çok komplikasyon nedeniyle yaşam süresini kısalttığı bilinmektedir. Ancak yapılan çalışmalarda sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ile % 44-58 oranında önlenebileceği veya geciktirilebileceği de gösterilmektedir.

Buna örnek olarak gösterilebilecek Amerikan Diyabet Birliği (ADA)’nin 74. Bilimsel Toplantısında sunulan bir çalışmaya göre diyet kalitesinin arttırılması diğer yaşam tarzı değişikliklerinden (kilo kaybı,  fiziksel aktivitenin arttırılması, vb.) bağımsız olarak T2DM’in önlenmesine yardımcı oluyor. Katılımcıların diyet kalitesinin Sağlıklı Yeme İndeksi Skoruyla ölçüldüğü çalışmada 4 yıl içerisinde diyet kalitesinde sağlanan % 10’luk bir artışın T2DM riskini % 20 azalttığı bulunmuştur. Diyet kalitesindeki bu artışın daha fazla tam tahıl, meyve ve sebze tüketiminin yanı sıra daha az şekerli içecek ve doymuş yağ tüketimi ile sağlandığı da belirtilmiştir. Ayrıca çalışmadan elde edilen diğer önemli sonuç ise başlangıçta kişinin diyeti ne kadar kötü olursa olsun diyet kalitesindeki artışın aynı faydaları sağlıyor olmasıdır.

Kaynak :

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. Türkiye Diyabet Önleme Ve Kontrol Programı Eylem Planı 2011-2014, Ankara, 816:2011.

http://www.diabetes.org/newsroom/press-releases/2014/improving-diet-quality-reduces-risk-for-type-2-diabetes.html