İletişim için

Sağlıklı Yağ ve Karbonhidrat tercihi hayatınızı kurtarabilir

Amerikan Kalp Birliği’nin yayınladığı yeni bir çalışmaya göre rafine karbonhidrat ve doymuş yağ yerine bitkisel yağların tercih edilmesi dünya genelinde her yıl 1 milyon hayatı kurtarabilir. Beslenmemizde bulunan her yağ türünün sağlık üzerine etkisi farklıdır ve bu konuda bilgilerimiz bazı noktalarda netlik kazanmamıştır.

186 ülkeden verilerin toplandığı bu çalışmada belirli yağlar ve kalp hastalıklarından ölümler arasındaki ilişkiye bakıldığında;

- Dünya genelinde kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin % 10.3’ü yetersiz bitkisel yağ tüketiminden kaynaklanırken bunların % 3.6’sının aşırı doymuş yağ alımına bağlı olduğu,

- Ölümlerin % 7.7’sinin de aşırı trans yağ alımına bağlı olduğu görülmüştür.

Bu sonuçlar bize kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin azaltılabilmesinde tek başına doymuş yağ alımının azaltılmasının yetmeyeceğini aynı zamanda rafine karbonhidrat ve trans yağların da azaltılması gerektiğini göstermiştir.

Bu besinlerin kaynakları nelerdir?

- Doymuş yağlar: Et, süt, peynir gibi besinlerde bulunan genellikle hayvansal kaynaklı yağlardır.

- Bitkisel yağlar - doymamış yağlar: Ayçiçek, mısır, soya, yağlı tohumlar (ceviz, badem, fındık, vb.), yağlı balıklar doymamış yağlar için iyi kaynaklardır.

- Trans yağlar: Kızartılmış veya fırınlanmış kek, bisküvi, kraker, kurabiye gibi yiyecekler başlıca trans yağ kaynaklarıdır.

- Rafine karbonhidratlar: Hızlıca sindirilebilen özellikle yüksek şeker içeriğine sahip, besin değeri düşük yiyecek ve içeceklerde bulunur.

Kaynak:
Mozaffarian D, Wang Q, Afshin A, et al. Eating healthier fats could reduce heart disease deaths worldwide. American Heart Association Rapid Access Journal Report, January 20, 2016