İletişim için

Sağlıklı ve besleyici beslenme çantası oluşturun

Beslenme çantasının temizliğinden emin olun.

- Çocuğunuz okuldan geldiğinde beslenme çantasını sabunlu su ile yakayarak iyice durulayın ve tamamen kuruduğundan emin olun.

- Beslenme çantasını hazırlamadan önceki süreçte, hazırlama süresince ve sonrasında ellerinizi yıkayın. Böylece çapraz bulaşmayı engelleyerek çiğ besinlerdeki bulaşanların pişmiş besinlere bulaşmasını engellemiş olacaksınız.

Beslenme çantasının sıcaklığına dikkat edin.

- Çabuk bozulan besinler buzdolabının dışında iki saatten fazla bekletilmemelidir. Çoğu okulda bu koşulları sağlayacak ortam olmadığından bozulabilecek besinlerin yanına buz paketleri veya dondurulmuş küçük su şişeleri koymayı tercih edebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki bu durum yine de risklidir. Dolayısı ile bozulmayacağından emin olduğunuz besinleri tercih ediniz. (tam tahıllı ürünler, meyve gibi)

- Beslenme çantasını bir önceki akşamdan hazırlayacaksanız, buzdolabında muhafaza edin.

Sağlıklı besinleri tercih ediniz.

- Tam tahıllı ekmek ile hazırlanmış peynirli bir sandviç (beslenme çantasının soğuk saklanabileceğinden emin olduğunuz durumlarda), meyve ve süt örnek bir beslenme çantası modelidir. Kişiye özgü gereksinimler ve pişirme teknikleri ile ilgili diyetisyeninize danışınız.

Kaynak:

http://www.eatright.org/Public/content.aspx?id=6442477521