İletişim için

Pratik kahvaltı önerileri

Kahvaltının önemi bugün birçok kişi tarafından çok iyi bilinmesine karşın, çabuk ağırlık kaybedebilmek veya daha fazla uyuyabilmek gibi gerekçelerle pek çok kişi tarafından en sık atlanılan öğün olmaktadır. Sanılanın aksine yapılan bilimsel çalışmalarda düzenli kahvaltı yapanların yapmayanlara göre daha düşük vücut ağırlığına sahip olduğu görülmüştür.  

Düzenli kahvaltının gün içerisindeki performansa olan katkısından hafızaya olan etkisine kadar pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Bu yüzden nedeni ne olursa olsun kahvaltı atlamamız, çocuklarımızı kahvaltı yaptırmadan evden çıkarmamamız gerekmektedir. Ancak şu da bir gerçektir ki özellikle hafta içi işe veya okula yetişebilme çabası ile kahvaltıya uzun vakit ayırabilmek her zaman mümkün olmayabilir. Bu yüzden hem hazırlaması pratik hem de sağlıklı bir birkaç öneride bulunmak gerekirse ilk sıraya süt, müsli, kuru/yaş meyve ve ceviz/ badem içeren bir kahvaltılık karışım koyabiliriz. Bu hem pratik hazırlanıp hızla tüketilebilen hem de dengeli bir kahvaltı alternatifi olacaktır.

İki ince dilim tam buğday ekmeği içerisine beyaz peynir, mevsim yeşillikleri ve ceviz konarak hazırlanmış bir sandviç ikinci tercihiniz olabilir. Çırpılmış yumurta içerisine konan mevsim sebzeleri veya peynir ile hazırlanmış bir omlet yanında tam buğday ekmeği ile dengeli ve enerjisi düşük bir kahvaltı alternatifi olabilir. Yarım simit yanında bir dilim beyaz peynir ve mevsim yeşillikleri bir başka kahvaltı tercihiniz olabilir.