İletişim için

Patlamış mısır iyi bir ara öğün tecihi olabilir mi?

Çoğumuz öğün aralarında acıktığımızda sağlıklı atıştırmalıklar seçmekte zorlanmaktayız. Taşınması pratik olmayan ara öğün uygulamalarından kısa sürede vazgeçebilmekte ve eski alışkanlıklarımıza bisküvi, kek tarzı atıştırmalıkları tüketmeye geri dönmeye yatkın olmaktayız. Bu bağlamda düşündüğümüzde hem taşınması kolay, hem sağlıklı hem de açlık hissimizi azaltmamıza yardımcı olacak ara öğünler yaratmak bizim elimizdedir.

Yağ ve tuz ilave edilmeden hazırlanmış patlamış mısır oldukça sağlıklı, pratik taşınabilir ve içerdiği posa nedeniyle doygunluk sağlayıcı bir ara öğündür. Ancak porsiyon kontrolünü sağlamak oldukça önemlidir. Son dönemlerde sinema salonlarında sık gördüğümüz kovalarla yapılan servisin kalorisinin oldukça yüksek olduğu unutulmamalıdır. Mikrodalga fırında hazırlanabilen patlamış mısırların tuz ve yağ içeriği fazla olabilmekte bu yüzden bu ürünler tüketilmeden ürünlerin arkasında yer alan içerik bilgilerine iyi bakılarak tüketilmelidir.

Yağsız olarak hazırlanmış patlamış mısır, ekmek grubuna bir alternatif olarak tüketilebilir. Ortalama 70 gr (3 orta boy avuç dolusu) patlamış mısır 131 kal sağlamaktadır. Diyetinizde iki dilim ekmek yerine tüketebilirsiniz. Kendi damak tadınıza uygun aromalar içerisine ilave edebilirsiniz, örneğin karabiber, kırmızı biber veya sarımsak ilavesi yaparak hem enerji ve tuz değerini yükseltmemiş hem de farklı damak tarzına hitap eden alternatif patlamış mısır tarifleri geliştirebilirsiniz.

Kaynak:
www. foodandnutrition.org