İletişim için

Meyve-sebze tüketimi felç riskini azaltıyor

Beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı kalp damar sağlığının korunmasında ve iyileştirilmesinde en önemli faktörlerdendir. Meyve-sebze tüketimi de bu açıdan oldukça önemlidir. Vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerin en önemli kaynağıdır. Ayrıca içeriğindeki biyoaktif bileşenler sayesinde birçok hastalığa karşı koruyucudur.

Bir grup araştırmacı meyve-sebze tüketimi ile felç arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla dünyanın farklı bölgelerinde yapılan 20 çalışmayı değerlendirdiklerinde felç riskinin her 200 g meyve tüketimi ile % 32 ve her 200 sebze tüketimi ile % 11 azaldığını bulmuşlardır. Ayrıca buna ek olarak yüksek meyve-sebze tüketiminin kan basıncını azalttığını, damar fonksiyonlarını iyileştirdiğini ve beden kitle indeksi, bel çevresi, kolesterol değerleri üzerine olumlu etkileri olduğunu belirtmişlerdir.

Günde en az 4-5 porsiyon meyve-sebze tüketimi Amerikan Kalp Birliği tarafından da önerilmektedir. Ayrıca renklilik ve çeşitlilik arttıkça vitamin-mineral çeşitliliğinin de bir o kadar arttığı belirtilmektedir.

Kaynak:

Qu Y, Hu D, Huang J, Wang Y, Zhang D. Eating more fruits, vegetables may cut stroke risk worldwide. American Heart Association Rapid Access Journal Report, May 08, 2014.