İletişim için

Metabolik sendrom ile mücadelenin üç önemli yolu

Metabolik sendrom kompleks metabolik bir hastalıktır. Metabolik senromu olan kişilerde aynı anda yüksek kan şekerine (diyabet, bozulmuş glukoz toleransı veya insülin direnci) ilaveten yüksek tansiyon (sistolik kan basıncı>130 mmHg, diyastolik kan basıncı >85 mmHg veya antihipertansif kullanıyor olmak), karın bölgesi yağlanması (bel çevresi erkeklerde >94 cm, kadınlarda >80 cm) veya düşük HDL (erkeklerde <40 mg/dl, kadınlarda <50 mg/dl) veya yüksek trigliserid (>150 mg/dl) seviyelerinden en az iki tanesi görülür. Metabolik sendromu olan kişiler diyabet, kalp hastalıkları ve felç için yüksek risk taşırlar.

Bu sendrom ile mücadelede üç önemli adım vardır;

1- Kilo verin:

%7-10 ağırlık kaybı ile kan basıncı, kolesterol ve kan şekerinizde iyileşme kaydedebilirsiniz.

2- Sağlıklı beslenin:

Sizin için hazırlanmış sağlıklı beslenme programı ile kilo verin ve bu alışkanlığınızı hep sürdürün. Sebze, meyve, balık, tam tahıllı ürünler tüketiminizi arttırırken; basit şeker, doymuş ve trans yağ, tuz ve alkol tüketiminizi sınırlayın.

3- Egzersiz yapın:

Her zaman yapabileceğiniz yoğunlukta ve sıklıkta egzersizi hayatınıza alın. Amerikan Diyabet Derneğinin önerisi ağırlık kaybı için haftada 200 dk, ağırlık kontrolü için haftada 150 dk egzersizdir.