İletişim için

Menopoz döneminde beslenme

Diyetinizdeki küçük değişiklikler menopoz döneminde kilo almayı engelleyebilir. Genellikle 200 kalori daha az almak 50'li yaşlarda ağırlığın korunmasına yardımcıdır.

Menopoz öncesi ve menopoz dönemi kadınlar için sağlıklı besinler ve beslenme önerileri:

Muz:
Muz (kayısı, avakado, patate) potasyumun zengin kaynaklarıdır ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

Yaban Mersini:
Bu meyve stresle mücadele edebilmek için gerekli olan antioksidanları ve C vitaminini içerir. Aynı zamanda posa açısından zengindir ve kalorisi düşüktür.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler:
Bu sebzeler kemik sağlığına katkısı olan kalsiyum ve K vitamin açısından zengindir.

Somon Balığı:
Omega 3’ün iyi bir kaynağıdır. Yağlı balıklar aynı zamanda kalsiyum emilimini arttıran D vitamininin de iyi kaynağıdır. Günlük ortalama 600 IU D vitamin ihtiyacınızın 465 IU kadarını yaklaşık  100 gram conserve somon ürünleri ile karşılayabilirsiniz.

Soya:
Bazı çalışmalar soya sütü, tofu gibi soya içerikli besinlerin içerisinde bulunan isoflavanların vücutta östrojen gibi etki gösterebildiğini göstermiştir. (Önemli Not: Ailede meme kanseri veya diğer doku kanseri hikayesi varsa diyetinize soya eklemeden önce doktorunuza veya diyetisyeninize danışınız.)

Tam tahıllı ürünler:
Çalışmalar suda çözünen posanın vücuttan kolesterol atılımına katkıda bulunduğu göstermiştir. 50’li yaşlarda iseniz günlük total posa alımınızı ortalama 21 gramdan 30 grama kadar çıkarın.

Su:
Hidrasyonu sağladığı için sıcak basmalarını engeller. Günlük su tüketiminizi arttırın.

Yoğurt:
Kalsiyumdan zengin olmasının yanında iyi bir probiyotiktir. Yağsız veya az yağlı olanları tercih etmeniz günlük aldığınız yağ miktarını aşmanızı engelleyecektir.

Kaynak:
http://www.eatright.org/Public/content.aspx?id=6442469861