İletişim için

Laktoz intoleransı olanlar kalsiyum alımlarını nasıl arttırırlar?

Laktoz intoleransı olan kişilerin çoğu süt ürünlerinin tüketiminden kaçınmaktadır. Öncelikle şu ayrımların hastalar tarafından yapılması gerekir laktoz intoleransı bir besin alerjisi değildir. En basit tanımı ile süt şekerinin sindirilmesinin zorluğudur. Bu zorluk laktoz intoleransı olan kişilerde laktaz enziminin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Eğer kişi süt tüketiminden sonra karın bölgesinde ağrı ve şişlik hissediyor ise laktoz intoleransı olduğu düşünülebilir ancak kesin tanı için muhakkak doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.  

Laktoz intoleransının olduğu veya şüphelenildiği durumlarda süt ürünlerinin tamamen günlük diyetten çıkarılması oldukça tehlikeli bir durumdur. Çünkü; süt ve ürünleri kalsiyum ve D vitamini açısından zengin besinlerdir bu besinlerin uzun süre günlük diyetten çıkarılması; diyabet ve hipertansiyon oluşum riskine neden olabilir. Laktoz içeriği en yüksek olan besin süttür diğer süt ürünlerinin laktoz içeriği daha düşüktür ve birçok hastada rahatsızlığa neden olmamaktadır.

Cheddar, İsviçre ve mozerella peynirlerinin laktoz içeriği diğer peynirlere göre daha düşüktür. Bu peynirler daha çok tercih edilebilir. Laktoz içermeyen sütleri tercih edebilirler. Yoğurdun laktoz içeriği süte göre daha düşüktür bu kişiler tarafından tercih edilebilir. Laktoz intoleransı şüphesi ile uzun süre süt içmeyen kişiler ilk içmeye başladıklarında yoğun rahatsızlık hissedebilirler bu yüzden günlük tüketimlerini az miktarda başlatıp gün gün arttırarak tüketebilirler. Sütü başka besin veya baharatlar ile karıştırıp tüketmeleri sindirimlerini rahatlatabilir.

Meyvelerle veya müsli karışımları ile tüketebilirler. Sütün içerisine filtre kahve veya tarçın ilavesi yaparak tüketmekte sindirimlerine yardımcı olacaktır. Bu basit önlemlerin alınması ile kişiler hem daha az laktoz aldıklarından dolayı sindirim güçlüğü yaşamaz, hem de günlük ihtiyaçları olan kalsiyum alımlarını düşürmemiş olurlar.
 
Kaynak:
www.foodandnutrition.org