İletişim için

Kardiyovasküler Ölümlerin 1/10'i Yüksek Sodyum Alımına Bağlı

Sodyum başta sofra tuzu olmak üzere doğal olarak birçok yiyecekte bulunan bir mineraldir. Aynı zamanda da birçok yiyeceğe (ekmek, turşu, salça, işlenmiş et ürünleri, vb.) sonradan katılır. Ancak yüksek miktarda sodyum tüketimi kan basıncını yükseltir ve yüksek kan basıncı da bilindiği gibi kalp-damar hastalıkları için ciddi bir risk faktörüdür. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü sodyum alımının 2 g’ı geçmemesi önerisinde bulunmaktadır. Ancak tüketim miktarlarına bakıldığı zaman dünya ortalamasının 3.95 g (bu değer bölgesel olarak 2.18 ile 5.51 g arasında değişmektedir) olduğu görülmektedir.

Sodyum tüketiminin yüksek olmasının karşımıza ne gibi sorunlar çıkarabileceğini araştırmak amacıyla yapılan yeni bir çalışma durumun ciddiyetini daha net bir şekilde gözler önüne sermektedir. Buna göre araştırmacılar dünyadaki yetişkin nüfusun % 75’ini temsil edecek 205 anketten elde edilen verileri değerlendirdiklerinde 2 g’ın üzerindeki sodyum tüketiminin kalp-damar hastalıklarıyla ilişkili 1.65 milyon ölüme neden olduğu sonucuna varmışlardır. Oransal olarak ifade etmek gerekirse dünyadaki kardiyovasküler ölümlerin 1/10’i yüksek sodyum tüketimine bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Düşük ve orta gelirli ülkelere bakıldığı zaman ise bu oran daha da artmaktadır; 5 ölümden 4’ü yüksek sodyum tüketimi nedeniyle gerçekleşmektedir. Bu sonuçlarda hareketle farkında olmadan tuzluğu her sallayışınız ya da sık sık işlenmiş besinler tüketmeniz sizi ölüme biraz daha yaklaştırmakta olduğunu söylemek mümkün. O halde sizce de sodyum tüketiminizi kontrol altına almanın vakti gelmedi mi?

Kaynak:

Mozaffarian D, Fahimi S, Singh GM et al. Global Sodium Consumption and Death from Cardiovascular Causes. N Engl J Med, 2014, 371:624-634. DOI: 10.1056/NEJMoa1304127.