İletişim için

Karaciğer yağlanması olan kişilerde E vitamininin önemi

Son yıllarda obezite ve metabolik sendrom görülme sıklığının artmasına bağlı olarak alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması (NASH) görülme sıklığı artmıştır. Ayrıca çocukluk çağındaki obezite, karın bölgesi yağlanmasının artması, hızlı kilo alıp hızlı kilo verme, hepatit c, kullanılan bazı ilaçlar, hiperlipidemide NASH’a neden olan faktörlerdir.

NASH; karaciğer sirozuna ve kansere neden olabilen bir hastalıktır. Bu hastalarda kullanılan medikal tedaviye ek olarak yavaş ağırlık kaybının sağlanması oldukça önemlidir. Bu hastaların hızla kilo kaybetmesi; karaciğer fonksiyonlarında bozulmaya, karaciğer büyümesine, NASH’ın siroza dönüşümünde hızlanmaya ve safra taşı gelişme olasılığında artışa neden olur.

Bu hastalara yeterli ve dengeli, antioksidan vitamin ve mineralleri yüksek bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Yapılan çalışmaların sonucunda belirli sürelerde belirlenen miktarlarda E vitamini kullanımının NASH olan kişilerde karaciğer fonksiyonlarını ve kan değerlerini düzelttiği belirlenmiştir. Bu çalışmalarda ayrıca E vitaminin karaciğer dokusunda fibrozis ve inflamasyonuda iyileştirdiği görülmüştür.  

Kaynak:

1- http://www.nutraingredients.com/Research/Vitamin-E-significantly-improves-liver-function-for-fatty-liver-patients-Meta-analysis.

2-  Saka M., Köseler E., Metin S. Gastrointestinal Sistem Hastalıkları ve Beslenme Tedavisi.  Hastalıklarda Beslenme Tedavisi. Tüfekçi Alphan E (ed). 1. Baskı. Ankara: Hatipoğlu Yayınevi 2013: 541-638.