İletişim için

İyot hakkında bilinmesi gerekenler

İyot, özellikle tiroid hormonlarının yapımı için vücudun gereksinim duyduğu önemli bir mineraldir. Bu hormonlar büyüme, metabolizmanın düzenlenmesi ve hamilelik sürecinde bebeğin beyin gelişimi için gereklidir. Yetersiz alındığında tiroid fonksiyonlarının bozulmasına ve ileri dönemlerde de guatr’a neden olur. Hamilelik döneminde bir yetersizlik söz konusu ise bebeğin beyin gelişimi etkilenmekte ve ilerleyen yıllarda zekasında bir düşüklüğe yol açmaktadır.

Beslenmemizdeki İyot Kaynakları Nelerdir?

İyot birçok besinde bulunmaktadır ancak en zengin kaynakları balık ve süt ürünleridir. Deniz yosunu ise konsantre bir iyot kaynağıdır ve aşırı alıma yol açabilir; o nedenle özellikle hamilelerde haftada bir kereden fazla tüketilmesi önerilmemektedir. Ayrıca birçok ülkede sofra tuzuna da iyot eklenmektedir.

Hamilelik Sürecinde İyotun Önemi

İyot özellikle hamileliğin erken dönemlerinde gerekli olduğu için hamileliğin birkaç ay evvelinde iyot kaynaklarını yeterince tükettiğinizden emin olmalısınız. Bu şekilde iyot depolarınızı toparlamış ve tiroidinizin yeterli çalışmasını sağlamış olursunuz.

Hamilelik sürecinde vücudunuzun iyot ihtiyacı artar. Bu miktar bebeğinizin beyin gelişiminin tam anlamıyla gerçekleşebilmesi için gerekli olan tiroid hormonlarının yeterli şekilde bebeğe transfer edilmesi için gereklidir. İyot yetersizliği olduğu takdirde bebekte çok ciddi komplikasyonlar görülebilmektedir.

İyot Takviyesi Kullanılmalı mı?

Sağlıklı beslenen, balık, süt ve süt ürünlerini içeren dengeli bir diyeti olan bir birey günlük iyot ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilmektedir ve takviye kullanmasına gerek yoktur. Bahsedilen iyot kaynaklarını yeterince tüketemiyorsanız takviye seçeneği düşünülebilir. Ancak kullandığınız herhangi bir ilaç varsa ya da tiroid hastası iseniz takviye almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Kaynak:
Bath S, Rayman M. İodine. British Dietetic Association Food Fact Sheet. Reviewed May  2013.