İletişim için

Hamilelikte tatlandırıcı tüketiminin bebeğin ağırlığına olan etkileri

Yeni yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre hamilelik döneminde tatlandırıcı içeren içeceklerin tüketilmesi doğacak bebeğin daha kilolu olmasına ve gelecekte şişman olma riskinin daha yüksek olmasına neden oluyor.

Obezitenin giderek artış göstermesi insanların kalori alımını azaltmaya yönelik arayışlar içerisine girmelerine neden olmaktadır. Yüksek şeker tüketiminin de obeziteye yol açtığı bilinen bir gerçek olması nedeniyle alternatifi olan ve kalori içermeyen tatlandırıcı kullanımı her geçen gün artmaktadır. Ancak tatlandırıcının hamilelik dönemindeki etkilerine yönelik çok fazla bir bilgi yoktur.

Gebelikte tatlandırıcı kullanımına yönelik hayvan çalışmalarında anne karnında tatlandırıcı kullanımına maruziyetin bebekte obeziteye yatkınlık geliştirdiği gösterilmiştir. Ancak insanlarda buna yönelik bir çalışma daha önce yapılmamış olup bu çalışma bu konudaki ilk çalışma olması bakımından önemlidir.

İnsanlarda nasıl bir etki yarattığına yönelik soruları cevaplamayı amaçlayan bu araştırma 3.033 anne-bebek ile yürütülmüş ve annelerin tatlandırıcı tüketimleri ile çocukların doğumdan itibaren bir yıl boyunca ağırlık artışları değerlendirilmiştir. Buna göre tatlandırıcılı içecek tüketen annelerin çocuklarının şişman olma riski bu tip içecekleri tüketmeyen annelerin çocuklarına kıyasla 2 kat daha yüksek bulunmuştur.

Kaynak:
Meghan B. Azad, Atul K. Sharma, Russell J. de Souza, Vernon W. Dolinsky, Allan B. Becker, Piushkumar J. Mandhane, Stuart E. Turvey, Padmaja Subbarao, Diana L. Lefebvre, Malcolm R. Sears. Association Between Artificially Sweetened Beverage Consumption During Pregnancy and Infant Body Mass Index. JAMA Pediatrics, 2016; DOI:10.1001/jamapediatrics.2016.0301