İletişim için

Hamilelikte balık yenmeli mi, yenmemeli mi?

Hiç şüphe yok ki anne adayları ve emziren anneler bebeklerinin sağlıklı olması için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorlar. Sağlıklı ve dengeli beslenerek bebeğin büyüme ve gelişmesi için gerekli besin öğelerini sağlamaları da bunların başında gelir.

Balık tüketimi de sağlıklı beslenme ilkelerinin arasında önemli bir yer tutar. Ancak son zamanlarda hamilelik ve emzirme döneminde balık tüketimi konusu sık sık tartışılan bir konudur. Özellikle içerdiği yağ asitlerinin sağlığa katkıları nedeniyle haftada en az 2 kez tüketilmesi önerilirken diğer yandan deniz sularından ağır metal birikimi nedeniyle dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulunulması kafaları karıştırmaktadır.

Balıkta yüksek miktarda bulunan omega-3 yağ asitleri vücutta tüm hücre zarlarının yapısında yer alır ve normal beyin gelişimi ve görme işlevlerinin oluşumu için oldukça önemlidir. Annenin omega-3 yağ asitlerini yeterli miktarda alması diğer birçok faydasının yanı sıra çocuğun zekasının, koordinasyon, iletişim ve sosyal becerilerinin daha iyi olmasını sağlar. Bu nedenle de hafta da en az 2 kez 100 g (pişmiş ağırlık) balık tüketimi önerilmektedir.

Öte yandan yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri içeren balıklar aynı zamanda yüksek miktarda da civa ve diğer kalıntıları içermektedir. Yüksek miktarda civa ise beyin ve sinir sisteminin gelişimini engeller. Bu tip durumlarda da balık tüketiminin sınırlandırılması makul gibi görünmektedir.

Bu iki farklı durum karşısında da kafalar karışmakta ve yemek mi daha iyi yoksa hiç yememek mi sorusu gündeme gelmektedir. Haziran ayında yayınlanan bir araştırmaya göre bu nedenler anne adaylarının kafasını karıştırmaya yetmiş ve  yeterli miktarda balık yemediklerini göstermiştir. Bunun üzerine Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Çevre Koruma Vakfı (EPA) güncel bir rapor yayınlamıştır.

Burada hamile ve emziren annelerin yüksek civa içeriğine sahip olan köpek balığı, kılıç balığı, kral uskumru, tilefish tüketmemeleri ve ton balığında da haftada 170 g’ı geçmemeleri önerisinde bulunulmuş ve balığın diğer yararlı etkilerinden yoksun kalınmaması için diğer balık türlerinin tüketilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Kaynak:

Wenstrom KD. The FDA’s new advice on fish: it’s complicated. American Journal of Obstetrics and Gynecology, 2014; 211 (5): 475 DOI: 10.1016/j.ajog.2014.07.048.