İletişim için

Günde 1 avokado kötü kolesterolü uzak tutar

Journal of the American Heart Association dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre sağlıklı diyetin bir parçası olarak günde 1 avokado yemek kilolu ve şişman bireylerde kötü kolesterol düzeylerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Bu çalışmada araştırmacılar hayvansal kaynaklı doymuş yağların yerine avokadodan sağlanacak doymamış yağı koydukları bir diyetin kardiyovasküler risk faktörleri üzerine etkilerini değerlendirmişler. İlk 2 hafta ortalama bir Amerikan diyetiyle beslenen katılımcılar sonrasında 3 gruba bölünerek 5 hafta boyunca az yağlı ya da orta derece yağlı avokado içeren ve içermeyen diyetler vermişlerdir. Çalışma sonucunda;

- Avokado içeren orta düzeyde yağlı diyet tüketimi kötü kolesterolü (LDL kolesterol) 13.5 mg/dL düşürmüştür. Bu düşüşün avokado olmayan orta düzeyde yağlı diyette 8.3 mg/dL, düşük yağlı diyette 7.4 mg/dL olduğu bulunmuştur.

- Ayrıca kan yağlarıyla ilgili diğer bir çok ölçümde de (total kolesterol, trigliserit, non-HDL kolesterol, vb.) avokado tüketenlerde daha iyi sonuçlar elde edildiği belirtilmiştir.

Tüm bu sonuçlar kalp-damar sağlığının korunması için tek başına yağ tüketiminin azaltılmasından ziyade doğru yağ kaynaklarının tercih edilmesi gerektiğini göstermektedir.

Kaynak:
Wang L, Bordi PL, Fleming JA, et al. Effect of a Moderate Fat Diet With and Without Avocados on Lipoprotein Particle Number,
Size and Subclasses in Overweight and Obese Adults: A Randomised,
Controlled Trial, J Am Heart Assoc., 2015; 4:e001355. doi:10.1161/JAHA.114.001355.