İletişim için

Fazla A Vitamini bağışıklığı baskılıyor mu?

Yeni yapılan bir çalışmaya göre sorunun cevabı ‘Evet’. Fazla miktarda A vitamini hücrelerin bağışıklık hafızasını yok ediyor ve savunmasız bırakıyor.

Laboratuvar ortamında yapılan bu çalışmada bağışıklık hücrelerine önce farklı mikroplar verilerek tanımaları ve bağışıklık kazanmaları sağlanmış. Ardında da ortama A vitamini eklenmiş ve mikroplara karşı bağışıklık hücrelerinin aktive olmadıkları, daha önce karşılaşıp savaştıkları bu organizmaları ‘unutmuş’ gibi davrandıkları görülmüş.

Bu sonuçlar kısa vadede yüksek miktarda A vitaminine maruziyetin uzun vadede bağışıklığın baskılanmasına neden olabileceğini göstermiştir.

Yetişkin bireyler için önerilen günlük A vitamini miktarı kadınlarda 700 µg, erkeklerde 900 µg’dır. Ancak üzerine çıkılmaması gereken ve toksik olabilecek üst limit ise hem kadın hem erkeklerde 3000 µg olarak belirlenmiştir. Bu miktara beslenme ile çıkmak mümkün olmayıp genellikle takviyelerle ulaşılabilecek bir dozdur.

Kaynak:

Arts RJ, Blok BA, Van Crevel R. Vitamin A induces inhibitory histone methylation modifications and down-regulates trained immunity in human monocytes. J Leukoc Biol. 2015 Jul;98(1):129-36. doi: 10.1189/jlb.6AB0914-416R.