İletişim için

Enerji içeceklerindeki tehlike

Enerji içecekleri son yıllarda özellikle gençler arasında oldukça popüler hale geldi. Beslenme desteği gibi piyasaya sürülmesi ancak içecek kategorisinde yer aldığı için herhangi bir sağlık uyarısında bulunulmaması bir risk yaratmaktadır. Özellikle yüksek kafein içeriğinden dolayı kalp sorunlarına yol açması en muhtemel tehlike...
 
Son zamanlarda Amerika’da karşılaşılan bir vaka da bu durumun altını çizmektedir. Bu vaka 28 yaşında ve kanlı kusma sonrası acile getiriliyor. Yapılan tetkikler sonucunda nabzının aşırı yüksek olması dışında hiçbir anormallikle karşılaşılmıyor. Yapılan ekg de hastanın atrial fibrilasyonda (devam ettiği takdirde ciddi komplikasyonlara yol açabilen kalp ritminde bozukluk) olduğunu gösteriyor. İleri testlerde ise başka hiçbir kalp problemine rastlanmıyor.
 
Hastanın hikayesi sorgulandığında her gün 2 adet enerji içeceği içtiği öğreniliyor. Bu içeceklerin de toplamda 320 mg kafein içeriğine sahip olduğu belirtiliyor. Doktorları bu durumda rol oynayan asıl nedenin bu enerji içecekleri olduğunu düşündüklerini ifade ediyorlar. Çünkü enerji içeceklerinin kafein içeriğinin normal içeceklere oranla 4 kat daha fazla olduğunu ve bunun da kalp sorunlarına yol açabildiğini belirtiyorlar. Bunun yanı sıra enerji içeceklerindeki diğer içeriklerin ya da durumların da kafeinin bu etkisini arttırabileceğini de rapora ekliyorlar. Bu durumların başında taurin içeriği, alkol veya ilaçla kullanılması ya da aşırı stresli iken içilmesi geliyor.
 
Sonuç olarak bu ve geçmişte yayınlanan raporlar enerji içeceklerindeki kafeinin kalp ritm bozukluklarında etkili olabileceği sonucuna varmaktadır. Bu konuda hem ailelerin hem de sağlık profesyonellerinin dikkatli olması konusunda uyarıda bulunulmaktadır. 
 
Kaynak: Sattari M, Sattari A, Kazory A. Energy Drink Consumption and Cardiac Complications: A Case for Caution. Journal of Addiction Medicine, 2016, Volume 10 - Issue 4 - p 280–282.