İletişim için

Emzirmenin bir faydası daha...

Yeni yapılan bir araştırmaya göre emziren annelerin şeker hastası olma riski azalıyor…

Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlanan bu çalışmaya göre % 12’sinde hamilelik şekeri çıkan 900’ün üzerinde kadın 2 yıldan uzun bir süre takip edildiğinde 2 aydan daha uzun süre emzirenlerin şeker hastası olma riskinin % 50 oranında azaldığı bulunmuştur. Ayrıca emzirme süresi uzadıkça bu riskin daha da azaldığı belirtilmiştir.

Çalışmanın detaylarına bakıldığında; emzirme şekillerine göre 5 gruba ayrılan kadınlar (tamamen anne sütüyle besleyenler, tamamen mama ile besleyenler, çoğunlukla anne sütü ile besleyenler-180 ml’den az mama, çoğunlukla mama ile besleyenler-500 ml’den fazla mama, karışık besleyenler-180 ml ile 500 ml arası mama) karşılaştırıldığında;

- Tamamen anne sütü ile besleyenlerin şeker hastası olma riski tamamen mama verenlere kıyasla % 54 daha az bulunmuş,

- Karışık besleyenler ile tamamen mama verenler kıyaslandığında ise riskin 3’te 1 oranında azaldığı belirlenmiştir.

Gebelik şekeri genellikle gebelikle birlikte sonlanan bir durumdur. Ancak bu kişilerin ileriki yıllarda şeker hastası olma riski daha yüksektir. Yapılan çalışmalar doğumdan sonraki 10 yılda riskin % 70’lere kadar çıktığını göstermektedir. Bu nedenle bu kişilerde sağlıklı beslenme, fiziksel aktivitenin arttırılması gibi sağlıklı yaşam alışkanlıklarının geliştirilmesi şeker hastalığı riskinin azaltılması için önerilmektedir. Yapılan bu çalışmaya göre emzirme süresinin uzun tutulması da alınacak önlemler içerisinde sayılabilir.

Kaynak:
Gunderson EP, Hurston SR, Ning X. Lactation and Progression to Type 2 Diabetes Mellitus After Gestational Diabetes Mellitus. A Prospective Cohort Study. Annals of Internal Medicine, 2015, volume 163 pages 889-898.