İletişim için

Emzirme doğum sonrası depresyonu önlüyor

Anne sütünün bebeğin gelişimi, fiziksel sağlığı ve bilişsel fonksiyonlarının gelişimi açısından önemi net bir şekilde ortaya konmuştur. Tüm dünya tarafından da bu gerçek kabul görmekte ve anne sütünün desteklenmesine yönelik kampanyalar yürütülmektedir. Ancak son dönemde yapılan yeni bir çalışmaya göre sadece bebek için değil anne açısından da emzirmenin önemli olduğu gösterilmiştir.

Doğum sonrası depresyon annelerde sık karşılaşılan bir durumdur. Yeni yapılan bir araştırmada hamilelik sürecindeki 12 kadından birinin depresyon belirtileri gösterdiği, doğum sonrasında ise bu oranın 1/8’e yükseldiği belirtilmiştir. Ancak bebeklerini emziren annelerde bu riskin daha az olduğu yapılan bu çalışmayla görülmüştür. 10.000 annenin katıldığı çalışmada hamilelik döneminde emzirmeyi planladığını belirten ve doğum sonrasında da bunu gerçekleştiren annelerde depresyon riski % 50 azalırken; emzirmeyi planlayan fakat emziremeyenlerde de bu risk 2 kat artmış olarak bulunmuştur. Ayrıca bilinmektedir ki annenin ruh sağlığının kötü olması bebeğin gelişiminde de birçok açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle de annelerin emzirme konusunda bilgilendirilmesi ve desteklenmesi önerilmektedir.

Kaynak:

Borra C, Iacovou M and Sevilla A. New Evidence on Breastfeeding and Postpartum Depression: The Importance of Understanding Women’s Intentions. Maternal and Child Health Journal, 2014. DOI 10.1007/s10995-014-1591-z.