İletişim için

Egzersiz ve Yüksek Protein Diyeti bağırsaktaki mikrobiyolojik çeşitliliği arttırabilir

Diyetin bağırsaktaki mikroorganizmaların sayısı ve çeşitliliği üzerine önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Ancak egzersizle ilişkisi tam olarak bilinememektedir. Son dönemde bu amaçla planlanan bir çalışmada diyetle birlikte egzersizin de bağırsak florasını desteklemede önemli bir rolü olduğu görülmüştür.

Farklı diyet ve egzersiz tiplerinin bağırsak florası üzerine etkilerinin değerlendirildiği bu çalışmada 40 profesyonel sporcu ve 23 kişilik spor yapmayan bireyleri içeren 2 kontrol grubunun besin tüketimleri ve bağırsak floraları değerlendirilmiş. Çalışma sonucunda egzersiz yoğunluğu yüksek ve protein alımları yüksek olan profesyonel sporcu grubunun bağırsaktaki yararlı mikroorganizma miktarlarının daha yüksek bulunduğu görülmüştür. Obezite ve obeziteyle ilişkili diğer metabolik hastalıklara karşı koruyucu olduğu bilinen akkermansia mucinphilla adlı bakteri sayısındaki artışın egzersiz ve protein tüketimindeki artışa paralel olarak arttığı belirtilmiştir. Bağırsaktaki canlı çeşitliliğinin artması sağlık açısından da koruyucu etkilere sahip olması nedeniyle egzersiz ve diyetin bu açıdan da önemli olduğu sonucuna varılmıştır.

Kaynak :

Clarke SF et al. Exercise and associated dietary extremes impact on gut microbial diversity. Gut-British Medical Journal, Published Online First 9 June 2014, doi:10.1136/gutjnl-2013-306541.