İletişim için

Düzenli probiyotik tüketimi tansiyonu dengeleyebilir

Probiyotikler sindirim sisteminde doğal olarak bulunan canlı mikroorganizmalardır. Ayrıca yoğurt, fermente süt ürünleri ve probiyotik takviyelerinde bulunurlar. Sağlıklı bir bağırsak florasında belli türlerde ve sayılarda bulunan probiyotikler sindirim sistemi ve bağırsak sağlığını korur ayrıca bağışıklık sistemini desteklerler. Besinlerle alınan probiyotikler de bu sayı ve çeşitliliğin korunmasını sağlarlar. Ancak stres, hastalık, antibiyotik kullanımı gibi durumlar bu dengesinin bozulmasına neden olur. Son dönemlerde yapılan çalışmalar bu dengenin bozulmasının obezite, diyabet gibi ciddi kronik hastalıklara zemin hazırladığını göstermektedir.

Amerikan Kalp Birliği’nin dergisi Hipertansiyon’da yayınlanan bir derleme çalışmasına göre ise düzenli probiyotik tüketiminin kan basıncının sağlıklı düzeylerde tutulmasında da rolü olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada probiyotik tüketimi ve kan basıncı arasındaki ilişkiyi değerlendiren 9 çalışmadan 543 katılımcının sonuçları değerlendirildiğinde düzenli probiyotik tüketiminin sistolik kan basıncını ortalama 3.56 mmHg, diyastolik kan basıncını 2.38 mmHg düşürdüğü görülmüş ve bu pozitif etkilerin tansiyonu yüksek olanlarda (≥130/85 mmHg) en yüksek oranda gerçekleştiği belirtilmiştir. Ancak 8 haftadan daha az sürelerde probiyotik kullanımının bahsedilen bu etkileri göstermediği, kan basıncını değiştirmediği de görülmüştür. Bu nedenle olumlu etkileri görebilmek açısından düzenli ve yeterli tüketim önerilmektedir.

Kaynak :

Khalesi S, Sun J, Buys N, Jayasinghe R. Effect of Probiotics on Blood Pressure: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized, Controlled Trials. Hypertension, Published online before print July 21, 2014, doi: 10.1161/HYPERTENSIONAHA.114.03469