İletişim için

Düşük karbonhidratlı vejetaryen diyet kalp hastalıkları riskini azaltabilir

2009 yılında Kanada'da yapılan bir çalışmaya göre 'Eko-Atkins' olarak adlandırılan düşük karbonhidrat içeriğine sahip vejetaryen tipi bir diyetin kilo verme açısından etkili olduğu bulunmuştur. Düşük karbonhidratlı diyetler uzun yıllardan beri kilo verme amacıyla kullanılmaktadır. Ancak bu diyetler genellikle hayvansal protein ve yağların tüketimini önermekte bu da kolesterolün yükselmesine neden olarak kalp-damar sağlığının bozulmasına yol açmaktadır. Eko-Atkins diyetinin bu diyetlerden farkı ise diyetteki protein ve yağ kaynaklarının bitkisel olmasıdır.

Eko-Atkins diyeti ile yapılan yeni bir çalışmaya göre ise kilo vermenin yanısıra 10 yıl içerisindeki kalp hastalığı riskini de %10 oranında düşürdüğü bulunmuştur. Bunun nedeninin de LDL-kolesterolü düşürmesi olarak belirtilmektedir. 39 kişinin katıldığı bu çalışmada bir gruba yüksek karbonhidrat-düşük yağlı diyet verilirken diğer gruba Eko-Atkins diyeti (enerjinin % 26’sı karbonhidratlardan, % 31'i proteinlerden, % 43’ü de yağlardan-özellikle de bitkisel yağlardan sağlanmıştır) verilmiştir. Tüm katılımcılar 6 ay boyunca takip edildikten sonra çalışma sonunda Eko-Atkins diyetini uygulayanların kolesterolleri % 10 daha fazla düştüğü ve 1.8 kg daha fazla kilo verdikleri görülmüştür. Bu olumlu sonuçlar nedeniyle de kalp damar hastalıkları riskini azaltmak için bu tip bir diyetin tüm bireylere önerilebileceği belirtilmiştir.

Kaynak :

Jenkins, D et al. Effect of a 6-month vegan low-carbohydrate (‘Eco-Atkins’) diet on cardiovascular risk factors and body weight in hyperlipidaemic adults: a randomised controlled trial. BMJ Open, 2014;4:e003505 doi:10.1136/bmjopen-2013-003505.