İletişim için

Demir takviyesi ağır menstrual kanamaları olanlarda anemiyi düzeltiyor

Demir eksikliği ve aneminin en önemli nedenlerinden biri ağır menstrual kanamalardır. Bu durum her ay vücuttan bir miktar demirin kaybına yol açar ve takviye yapılmazsa zaman içerisinde vücuttaki demir depoları boşalır ve anemiye neden olur. Bu da yorgunluk, baş ağrısı, enerji düşüklüğü yanı sıra ruh halinin bozulması ve konsantrasyonun düşmesine yol açar. Tüm bunların sonucunda da yaşam kalitesi büyük ölçüde düşer.

Finlandiya’da yapılan bir çalışmada şiddetli adet kanamaları nedeniyle tedavi gören 236 kadının kan değerleri incelendiğinde 63 kadın (%27) anemik ve 140 (%60) kadın da demir depoları yetersiz olarak bulunmuştur. Anemik olanların % 8’ine demir takviyesi yapılıp 12 ay sonra sonuçlar incelendiğinde hemoglobin düzeylerinin arttığı ve buna bağlı olarak enerjinin, fiziksel ve sosyal fonksiyonların arttığı endişe ve depresyonun azaldığı bulunmuş. Tüm bunlara bağlı olarak da yaşam kalitelerinin yükseldiği sonucu elde edilmiştir. Ancak yine de demir depolarının tam anlamıyla normal düzeylere ulaşması 5 yılı bulmuştur. Bu nedenle şiddetli adet kanamaları olanların anemi yönünden incelenmesi ve belirtiler çok ileri boyutlara ulaşmadan erken dönemde takviye yapılması önerilmektedir.

Kaynak :

Peuranpää P, Heliövaara-Peippo S, Fraser I, Paavonen J, Hurskainen R. Effects of anemia and iron deficiency on quality of life in women with heavy menstrual bleeding. Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica, 2014, DOI: 10.1111/aogs.12394.