İletişim için

Chia tohumu hakkında bilmedikleriniz

Tropikal iklimde yetişmektedir. Avrupa ‘da kullanımı yaygın olmamasına rağmen son dönemde özellikle yağ örüntüsü, antioksidan, protein ve lif içeriğinden dolayı kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Tam tahıl tanesi olarak veya öğütülerek kullanılabilmektedir. Yoğurdun, smoothie, donurma veya salatalara ilave edilerek kullanılabilir.

Vücut için esansiyel yağ asitlerinden olan alfa-linolenik asit (ALA) içeriği yüksektir. 4-5 yıl kadar oda sıcaklığında bozulmadan muhafaza edilebilir. İçerisindeki esansiyel yağ asiti dağılımından dolayı kolesterol düşürücü (LDL, total kolesterol, trigliserid) etkisi bulunduğu düşünülmektedir. İçerisindeki omega 3 ‘den dolayı inflamatuvar eklem hastalığı olan kişilerinde kullanması önerilmektedir. Antioksidan içeriği yüksektir. Yapılan çalışmalarda prostat ve göğüs kanserinden koruyucu olduğu görülmüştür. Kalsiyum, mangan, fosfor ve B grubu vitaminlerden zengindir. Kaliteli bitkisel protein içerdiğinden vücutta emilimi ve kullanımı yüksektir. Sporcu beslenmesinin yanında çocuk, gebe ve emziklilik döneminde beslenmede kullanılması önerilmektedir. İyi bir çözünür posa kaynağıdır.

Su ile temas ettiğinde jel yapısı oluşturur bu özelliği ile tokluk hissi verdiğinden iştah baskılayıcıdır, ağırlık kaybı sağlamak isteyen kişilerin beslenme programlarına eklenebilir. Sindirimi yavaş olduğu için hipoglisemisi olan veya diyabetik kişilerde kan şekerini dengelemek için kullanılabilir. İnsülin direncini düşürmede fayda sağladığından dolaylı olarak bel çevresi yağlarının azalmasına da katkı sağlamaktadır. Çölyak, gluten hassasiyeti olan kişiler ve crohn hastaları için besin alerjisi ve intoleransı olan kişilerin kullanımı uygundur, alerjenik özellik göstermez. 3 yemek kaşığı chia tohumu 140 kcal. 4 gram protein, 12 gram karbonhidrat ve 11 gram posa içermektedir.

Chia Pudingi
Malzemeler:

3 yemek kaşığı chia tohumu
1 su bardağı süt (alternatif olarak; hindistancevizi, soya veya badem sütü kullanılabilir)
1 tatlı kaşığı bal
Mevsime göre muz, çilek, yaban mersini tercih edebilirisiniz

Yapılışı:
Bir gece önceden bal süt ve chia tohumunu karıştırın. Tohumların birbirine yapışmaması için buzdolabında bekleyen karışımınızı ara ara karıştırın. Puding kıvamını alınca arzu ettiğiniz meyvelerle süsleyerek tüketebilirsiniz.

Kaynaklar
1- www.cih.nusystem.org
2- The EFSA Journal (2009) 996, 1-26