İletişim için

C vitamini kalp hastalıkları ve erken ölüm riskini azaltıyor

Yapılan bir araştırmaya göre sebze ve meyvelerden yüksek miktarda C vitamini alan kişilerin kalp hastalıkları ve erken ölüm riski daha düşük bulunmuştur.

Danimarka’da 100.000’e yakın katılımcı ile yapılan araştırmada yüksek miktarda meyve ve sebze tüketenlerin nadiren tüketenlere kıyasla kalp hastalıkları riski % 15 ve erken ölüm riskinin % 20 daha az olduğu görülmüştür. Bu ilişkinin de meyve ve sebzelerle alınan dolaşımdaki C vitaminine paralel olduğu belirtilmiştir.

C vitaminini dışarıdan takviye ile almak da mümkündür ancak meyve-sebzelerden sağlıyor almak uzun vadede sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmeye katkı sağlamasının yanı sıra bu besinlerden gelen diğer diğer vitamin, mineral ve biyoaktif bileşenlerin alımına da yardımcı olur. Aynı zamanda meyve ve sebzelerin dengeli beslenmenin önemli bir parçası olduğu da unutulmamalıdır.

C vitamininin iyi kaynakları nelerdir diye bakıldığında;

- Meyvelerde: Portakal, greyfurt gibi turunçgiller, kivi, çilek, kavun, karpuz, mango, ananas

- Sebzelerde: domates, yeşil ve kırmızı biber, kış kabağı, yeşil yapraklı sebzeler, patates 

ilk akla gelen örneklerdir. Ayrıca uzun süre pişirme ve saklamanın besinlerin C vitamini içeriğini azalttığı unutulmamalıdır. Mikrodalga ve buharda pişirmenin kaybı azalttığı ancak en iyi kaynakların çiğ olarak tüketilen meyve ve sebzeler olduğu da unutulmamalıdır.

Kaynak:

1) Kobylecki CJ, Afzal S, Smith GD, and Nordestgaard BG. Genetically high plasma vitamin C, intake of fruit and vegetables, and risk of ischemic heart disease and all-cause mortality: a Mendelian randomization study. Am J Clin Nutr, First published May 6, 2015, doi: 10.3945/ajcn.114.104497.

2) U. S. National Library of
Medicine, Medline Plus.  VitaminC. Update Date 2/18/2013. <http://www.nlm.nih.gov/medlineplus >