İletişim için

Böbrek hastalıklarından korumak sizin elinizde

Böbrek hastalıkları birçok sebepten kaynaklanabilir. Kendi kendimize ve sağlık profesyonelleri ile yapacağımız ufak kontrollerle bu hastalıklara yakalanmadan kendimizi belirli bir noktaya kadar koruyabiliriz.

Kan şekerinizi takip edin:

Eğer diyabet, prediyabet veya metabolik sendrom tanınız var ise kan şekerinizi olması gereken aralıkta tutmaya çalışın. Kronikleşen yüksek kan şekeri düzeyi böbreklerinize zarar verir.

Tansiyonunuzu bilin ve kontrol edin:

Her üç yetişkinden birinde yüksek tansiyon bulunmaktadır ve birçoğu kontrol altında değildir. Aşırı sodyum alımına bağlı hipertansiyonu olan kişilerde sodyum alımını sınırlamada fayda vardır. 2.300 miligram (6 gr= 1 çay kaşığı sofra tuzu) ve altı Na alımına dikkat edilmelidir 51 yaşından sonra ise bu miktar 1.500 miligrama (3-4 gr=3/4 çay kaşığı sofra tuzu) düşürülmelidir. Hiçbir tansiyon probleminiz olmasa da yılda en az bir kez kendi kendinize ve her doktora gittiğinizde doktorunuza tansiyonunuzu ölçtürünüz.

Egzersizden vazgeçmeyin:

Egzersiz kan akımınızı düzenler, kaslarınızın daha kuvvetli olmasını sağlar. Kan basıncınızı, kan şekerinizi ideal aralıklarda tutar ve ağırlık kontrolünüzü sağlayarak böbreklerinizi korur.

Beslenmenize dikkat edin:

Yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Sofranızdan sebzeleri, meyveleri, tam tahıllı ürünleri, süt ve ürünlerini, balığı, yumurta ve baklagilleri eksik etmeyin. Diyetisyeninizden sizin için özel olarak hazırlanmış beslenme programınızı alın.

Ezbere ağrı kesici kullanmaktan kaçının:

Ağrı kesicileri doktorunuzun önerdiği doz ve sıklıkta kullanın. Gereksiz ağrı kesici kullanmaktan kaçının.

Kaynak:
www.eatright.org