İletişim için

Bir obezite sebebi: Cushing Sendromu

Cushing sendromu böbrek üstü bezinin aşırı çalışması sonucu oluşur. Böbrek üstü bezi gereğinden fazla kortizol hormonu üretir. Aslında nadir görülmektedir. Bir yılda milyonda 1-2 kişide ortaya çıkmaktadır. Ancak tanı konulup tedavi edildiği takdirde başta obezite olmak üzere hastalığın ortaya çıkardığı birçok durumda düzelme görülmektedir.

Eğer kilo artışını önleyemiyorsanız, kollar ve bacaklar incelirken gövdeniz kalınlaşıyorsa, özellikle ensede yağ toplanması ve yüzde kilo artışına bağlı yuvarlaklaşma oluyorsa ve yanaklarda kılcal damarlarda belirginleşme ve kırmızılaşma oluyorsa, bu bulgularla birlikte ciltte kolay morarma veya zedelenmeden şikayetçiyseniz bu hastalık için tetkik yapılmasında fayda vardır. Bu bulgulara ayrıca kadınlarda adet düzensizliği, tüylenme artışı eşlik edebilir. Psikiyatrik bozukluklar görülebilir.

Kas zayıflığı, özellikle de çömelip kalkmada, merdiven çıkmada, saç taramada, üst raflardaki cisimlere uzanmada zorlanma olabilir. Karında kırmızımsı mor renkli geniş çatlaklar, saç dökülmesi, cilt renginde koyulaşma olabilir. Cushing sendromlu kişilerde obezite dışında, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kemik erimesi ve buna bağlı kırık, böbrek taşı görülme sıklığı artmıştır. Bu bulgular varsa kişi, cushing sendromu açısından tetkik edilmelidir.

Özellikle genç yaşta yüksek tansiyon, diyabet varsa da Cushing sendromunu araştırmak gerekebilir. Bu kişiler bir endokrinoloji uzmanına başvurmalılardır. Hastalık, bir gece önce gece saat 23:00'de verilen ilaçtan sonra ertesi sabah kanda kortizol düzeyi bakılarak, 24 saat idrarda kortizol düzeyi bakılarak veya tükrükte kortizol düzeyi bakılarak taranmaktadır. Bu testlerden biri veya ikisi yapıldıktan sonra test sonucu pozitif saptanırsa ileri aşama testlere geçilir.

Bu hastalığın tanısı konulduktan sonra yapılan tedavi ile bireyler 6 ay içinde zayıflarlar, diğer bulgular ise 2-12 içinde kaybolur. Kan şekerlerinde ve kan basıncında belirgin düşüşler olur. Bireylerin bu hastalıklar için kullandıkları ilaçları kesilebilir. Kemik kaybında düzelme görülür.