İletişim için

Bağışıklık sistemi güçlendiren besinler ile sağlığınızı koruyun

Grip, artirit, alerji gibi mevsimsel olarak artış gösteren hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemi güçlendirmek gerekir.

Bağışıklık sistemini aşağıdaki besin ögeleri ile kuvvetlendirebilirsiniz.

Protein vücudun savunma mekanizmasının bir parçasıdır. Yağsız et, yumurta, kurubaklagiller, deniz ürünleri gibi farklı protein kaynaklarından tüketin.

A Vitamini ağız, mide, solunum sisteminin enfeksiyonundan koruyarak bağışıklık sistemini destekler. Havuç, lahana, ıspanak, kırmızı dolmalık biber, kayısı, yumurta ya da A vitamin ile güçlendirilmiş süt veya tahıllar A vitamininin iyi kaynaklarıdır.

C Vitamini antikor oluşumuna katkıda bulunarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Portakal, mandalina, greyfurt, biber, çilek, maydonoz C vitamininin iyi kaynaklarıdır.

E vitamin antioksidan olarak çalışır ve serbest radikalleri nötralize ederek bağışıklık sistemini güçlendirir. Bitkisel yağlar (ayçiçek yağı gibi), E vitamin ile güçlendirilmiş tahıllar, yağlı tohumlar tercih edilebilir.

Çinko bağışıklık sistemini düzenli çalışmasına yardımcıdır. Çinko yağsız et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, süt, tam tahıllı ürünler, fasulye ve fındık bulunur.