İletişim için

Anneniz şişman ise kalp hastalıklarından ölme riskiniz daha yüksek

Amerikan Kalp Birliği’nin toplantısında sunulan yeni bir çalışmaya göre annesi gebelik öncesinde şişman veya obez olanların kalp hastalıkları veya felçten ölme riskinin ciddi şekilde arttığı gösterilmiştir. 

Doğurganlık çağında olan kadınların fazla kiloları sadece kendi sağlıklarını değil doğacak olan çocuklarının sağlığını da etkilediği bilinmektedir. Geçmişte yapılan çalışmalar annenin kilolu iken hamile kalmasının çocuklarının obez ve diyabet (şeker hasta) olma riskini arttırdığını göstermiştir.

Yeni yapılan bu çalışmada ise araştırmacılar 1971-2012 yılları arasında Framingham çalışmasına katılan 879 kişilik bir grubun annelerinin gebelik öncesi ağırlıkları elde edilmiş ve 41 yıl boyunca takip edilmiştir. Çalışmaya katılanların % 10’unun annesinin gebelik öncesi kilosu normalin üzerinde bulunmuş ve bu süre içerisinde 193 kardiyovasküler olay (koroner kalp hastalığı, felç, kalp yetmezliği), 28 kardiyovasküler ölüm ve 138 toplam ölüm olayı görülmüştür. Bu da annesi şişman olanların normal ağırlıktakilere kıyasla % 90 daha yüksek kardiyovasküler hastalık veya ölüm riski taşıdığını göstermektedir.

Tüm bu sonuçlardan hareketle de doğurganlık çağındaki kadınların sadece kendi sağlıkları için değil çocuklarının hayat boyu sağlıklarını da göz önünde bulundurarak ideal ağırlıklarını korumaları veya fazla kilolarından kurtulmaya ekstra özen göstermeleri önerilmektedir.

Kaynak:

Mendelson, Lyass A, Ferranti SD, et al. Moms’ pre-pregnancy weight impacts risk of dying decades later. American Heart Association Meeting Report Abstract 20038, Nov. 18, 2014.