İletişim için

Alerjen özellikteki besinleri biliyor musunuz?

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi besinlerdeki alerjenleri detaylı biçimde inceleyerek etikette belirtilmesi gereken bu maddeleri açıklayan yeni bir rapor yayınladı. Buna göre bu besinlerin başında gluten içeren tahıllar, süt, yumurta, sert kabuklu yemişler, yer fıstığı, soya, balık, kabuklu hayvanlar, kereviz, acı bakla, susam, hardal ve sülfitler gelmektedir.

Besin alerjilerilerinin ne sıklıkta görüldüğünü belirlemek güç olsa da Avrupa genelinde yetişkin ve çocuklarda % 1 oranında görüldüğü tahmin edilmektedir. Bu nedenle kaynağın belirlenmesi ve önlem alınması oldukça önemlidir.

Çocuk ve yetişkinler ayrı ayrı değerlendirildiğinde çocuklardaki alerjik reaksiyonların yaklaşık % 75’i yumurta, yer fıstığı, inek sütü,  balık ve kabuklu yemişlerden; yetişkinlerdekinin ise yaklaşık % 50’sinin Rosaceae ailesindeki meyveler (elma, armut, çilek, badem, kiraz, vişne, ahududu gibi), Apiaceae ailesindeki sebzeler (kereviz, havuç ve aromatik baharatlar) ve çeşitli kabuklu yemişlerden kaynaklandığı belirtilmektedir. Bu nedenle bu besinlerin bilinmesi ve tanınması herhangi bir reaksiyonla karşılaşılması durumunda önlemlerin alınması ve doğru bir yol izlenmesi konusunda bireyleri ve hekimlerini doğru yönlendirecektir.

Kaynak:
EFSA, Allergens in food: scientific advice updated, 26 November 2014. http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/141126.htm <accessed 09.01.2015>