İletişim için

Akdeniz tarzı beslenmeye zeytinyağı veya sert kabkluların eklenmesi bilişsel fonksiyonun düzelmesini sağlar

JAMA Internal Medicine’de yayınlanan bir araştırmaya göre bitkisel ağırlıklı beslenme tarzı olan akdeniz beslenmeye ilave antioksidanca zengin saf zeytinyağı veya karışık olarak sert kabuklulardan eklenmesi bilişsel fonksiyonu arttırmaktadır. Buna karşın araştırmacılar bu bulgunun yeni çalışmalarca desteklenmesi gerektiğini önermektedir.

447 bilişsel olarak sağlıklı bireyde yapılan çalışmada (223’ü kadın; yaş ortalaması 67) 155 bireye akdeniz tarzı beslenme alışkanlıklarına ilave haftada 1 litre zeytinyağı verilirken; 145 bireye akdeniz tarzı beslenme alışkanlıklarına ilave günde 30 gram ceviz, badem ve fındık karışımı verilmiştir. 145 bireye ise düşük yağlı kontrol diyeti verilmiştir.

Düşük yağlı diyet ile beslenen grupta bilişsel fonksiyonda azalma tespit edilmiştir. Sert kabukluların eklendiği grupta kontrol grubuna göre hafıza bileşenlerinde önemli düzeyde iyileşme görülürken; zeytinyağı eklenen grupta frontal ve global bilişsel bileşenlerde iyileşme görülmüştür.

Bu çalışma sonuçlarına göre yaşlı popülasyon için yaşa bağlı bilişsel fonksiyonların azalmasını engellemek için akdeniz tarzı beslenmeye ilave zeytinyağı veya sert kabuklu meyveler olan badem, cevizin ilave edilmesinin faydalı olabileceği önerilmiştir. Bu önerilerin desteklenebilmesi için daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.

Kaynak:
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150511124849.htm