İletişim için

Ağaçta yetişen yağlı tohumlar obeziteyi önlüyor

Yağlı tohumlar (yer fıstığı, ceviz, badem, fındık, kaju, Antep fıstığı, vb.) yüksek yağ içeriğine sahip (ağırlıklarının % 50-75’i) enerjisi yüksek besinlerdir. Çoklu doymamış yağ içeriğinin yanı sıra E vitamini, magnezyum ve fitokimyasallar açısından da zengin kaynaklardır. Yüksek kaloriye sahip olmaları nedeniyle bireyleri şişmanlatacağına dair inanışlar yaygındır. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar sağlık üzerine olumlu etkileri olabileceğine işaret etmektedir.

Yağlı tohum tüketimi ve obezite arasındaki ilişkiyi inceleyen Adventist Sağlık Çalışması-2’nin sonuçlarına göre ağaçta yetişen yağlı tohumları (ceviz, fındık, badem, Antep fıstığı, kaju) en fazla (ortalama 16 g/gün) tüketen bireyler aynı zamanda obezitenin de en az oranda görüldüğü bireyler oldukları bulunmuştur. Bu nedenle ağaçta yetişen yağlı tohum tüketiminin obeziteyi önlemede güçlü besinler olduklarına ve aynı zamanda hastalıklara neden olan metabolik faktörleri azaltabilecekleri sonucuna varılmıştır.

Kaynak :

Jaceldo-Siegl K,  Haddad E, Oda K, Fraser GE, Sabaté J. (2014) Tree Nuts Are Inversely Associated with Metabolic Syndrome and Obesity: The Adventist Health Study-2. PLoS ONE 9(1): e85133. doi:10.1371/journal.pone.0085133