İletişim için

Kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı 9 besin

Geri
İleri
Yüksek kolesterol düzeyleri özellikle kalp-damar hastalıkları bakımından risk oluşturmaktadır. Bu riskin azaltılması için de beslenme ve gerektiğinde ilaç tedavileri önerilmektedir. Besinler birçok farklı yoldan kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olabilir. Bunların bazıları içeriğindeki öğelerle bunu sağlarken bazıları da direk olarak kolesterolü bağlayıp, dolaşıma katılmasını engelleyerek bunu yaparlar. 

Kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı 9 besin çeşidi:
1- Yulaf:

İçeriğinde bulunan Beta glukan sayesinde hem toplam kolesterolü (% 2-19) hem de kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü (% 4-23) düşürdüğü görülmektedir. Yulaf iyi bir çözünür posa kaynağıdır ve çözünür posanın kolesterolü düşürme üzerine etkileri olduğu yapılan birçok çalışmayla gösterilmektedir.
2- Tam tahıllar:

Yulaf ve yulaf kepeği gibi tam tahıllar da kolesterolünüzü düşürmeye yardımcıdır. Özellikle de içeriğinde bulunan çözünür posa sayesinde bu etkiyi göstermektedir.
3- Baklagiller:

Baklagiller de özellikle çözünür posa açısından iyi kaynaklardır. Yüksek posa içeriği sayesinde sindirimleri zaman alır ve bu nedenle de uzun süre tok hissetmenizi sağlar. 
4- Kuşkonmaz, Bamya, Brokoli, Patlıcan:

Kuşkusuz ki tüm sebzeler sağlığınızı olumlu şekilde destekler ve posa açısından iyi kaynaklardır. Ancak burada adı geçen sebzeler çözünür posa yönünden daha zengin olmaları nedeniyle kolesterolü düşürmede ön plana çıkan sebzelerdir.
5- Meyveler:

Bu konuda elma, portakal, kayısı, incir, şeftali, armut, erik, çilek, mango gibi meyveler çözünür posa yönünden zengin olmaları nedeniyle kolesterol düşürme konusunda biraz daha öne çıkmaktadırlar. 
6- Yağlı balıklar:

Haftada 2-3 kez balık yemek kötü kolesterol olarak bilinen LDL düzeylerinizi düşürür. Balığın içerisindeki omega-3 yağ asitleri bu yararı göstermesinde etkilidir. 
7- Yağlı tohumlar:

Badem, ceviz, fındık, keten tohumu gibi sert kabuklu yemişler ve yağlı tohumların da ortalama % 5 oranında LDL kolesterolü düşürdüğü yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. 
8- Bitkisel yağlar:

Tereyağ, iç yağ, kuyruk yağ gibi doymuş yağ yönünden zengin besinlerin yerine ölçülü şekilde bitkisel yağları tercih etmeniz LDL kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olacaktır. 
9- Sterol ve stanollerle zenginleştirilmiş besinler:

Bitkilerden elde edilen sterol ve stanoller vücuttaki kolesterol emilimini engeller. Yapılan çalışmalarda günlük 2 g sterol ve stanol alımının kolesterolünüzü % 10 oranında düşürdüğü görülmektedir.

Tüm bunların yanı sıra fazla kilolarınızdan kurtularak, fiziksel yönden aktif olarak ve enerji alımınızın ihtiyacınızdan fazla olmamasına dikkat ederek sağlıklı kolesterol düzeylerine kavuşabilirsiniz. Ancak burada bahsedilen besinlerin tek başına mucize olmadığı hiçbir zaman unutulmamalı ve beslenmede çeşitlilik sağlanmaya özen gösterilmelidir. 

Kaynak:

1) Dietitians of Canada. Food Sources of Soluble Fibre. Jul 27, 2014. http://www.dietitians.ca <erişim 23.11.2014>

2) Harvard University Health Services. Fiber Content of Foods in Common Portions. May 2004.
http://huhs.harvard.edu/assets/File
/OurServices/Service_Nutrition_Fiber.pdf
<erişim 23.11.2014>

3) Harvard Health Letter. 11 foods that lower cholesterol. Oct 2009.
http://www.health.harvard.edu/newsletters/Harvard_Heart_Letter
/2009/October/foods-that-lower-cholesterol 
<erişim 23.11.2014>