İletişim için

Doğru beslenerek göz sağlığınızı koruyabilirsiniz

Geri
İleri
Makula dejenereasyonu (sarı nokta hastalığı) yaşa bağlı gelişen ve görme kaybına neden olabilen bir hastalıktır. Hastalığın oluşumunda pek çok faktör bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda yanlış beslenme alışkanlıklarının bu hastalığa neden olan faktörlerden biri olduğu görülmüştür. Antioksidan vitamin ve minerallerin yiyecekler yolu ile yeterli miktarlarda alımı ve dengeli beslenme tarzına sahip olma bu hastalıktan korunmada önemli ipuçlarıdır.

İlerleyen yaşlarda bu hastalığa yakalanmamak için beslenmemizde nasıl değişiklikler yapmamız uygun olur? sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz.
1- C vitamini içeriği yüksek olan sebze ve meyveleri gün içerisinde tüketmeye çalışın (turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler),
2- Beta karoten içeriği yüksek olan turuncu ve kırmızı renkli sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin (havuç, kayısı, domates, karpuz),
4- Omega-3 içeriği zengin olan balıkları haftada en az iki kere tüketmeye çalışın  (somon, ton balığı),
 4- E vitamini içeriği yüksek olan baklagil, tahıl, kuruyemiş tüketmeye çalışın,
5- Çinko içeren balık, et, ayçekirdeği, fındık, süt, yumurtaya günlük beslenmenizde yer vermeye çalışın,
6 - Bunların dışında özellikle yüksek yağlı ve karbonhidratlı beslenmenin de bu hastalığa neden olduğu görülmüştür.

Bu yüzden tek tip beslenmeden kaçının, her çeşit besine yeteri kadar günlük beslenmenizde yer vermeye çalışın.

Kaynak:

1- www.foodandnutrition.org

2- Delcourt C., Cristol J.P., Tessier F et al: Age-related  macular degeneration and antioxidant status in the POLA study. Arch Ophthalmol. 1999;117:1384-1390.