İletişim için

Yarı Vejetaryen Diyet kalp hastalıkları ve felç riskini azaltıyor

Amerikan Kalp Birliği’nin 2015 toplantısında sunulan yeni bir araştırmaya göre hayvansal kaynaklı besinlere kıyasla daha yüksek oranda bitkisel kaynaklı besinlerin tercih edilmesinin kalp hastalıkları ve felçten ölme riskini azalttığı belirtilmiştir.

Yapılan bu çalışmada 451.256 kişinin beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıkları incelendiğinde % 70 ve üzerinde bitkisel kaynaklı beslenen kişilerin kardiyovasküler hastalıklardan ölme riskinin % 20 daha az olduğu görülmüştür.

Burada hiçbir besin öğesi ön plana çıkarılmamış ya da yasaklanmamış sadece besin kaynaklarının her birine bir puan verilerek bitkisel ya da hayvansal kaynaklı besinlerin oranları belirlenmiştir.

Çalışma sonunda araştırmacıların önerisi de hayvansal kaynaklı besinlerin diyetten tamamen çıkarılması değil ancak bunun bir kısmının bitkisel kaynaklarla yer değiştirmesini sağlamaktır. Bu şekilde kalp hastalıkları riskini azaltmak mümkün olacaktır.

Kaynak:

Lassale C, Beulens J, Schouw YV, Roswall N, Weiderpass E, Romaguera D, Riboli E, Tzoulaki I. Abstract 16: A Pro-Vegetarian Food Pattern and Cardiovascular Mortality in the Epic Study. Circulation, 2015 131: A16.