İletişim için

Tatlı düşkünlüğünün kaynağı genlerimiz mi?

Yeni yapılan bir çalışmaya göre tatlandırıcının ne olduğundan bağımsız olarak tek bir gen seti bir kişinin tatlı tat algısını etkiliyor.

Yapılan bu çalışmada araştırmacılar 243 tek yumurta ikizi, 452 çift yumurta ikizi ve 511 ikiz olmayan bireye ikisi kalorili (früktoz, glukoz) ikisi de sentetik ve kalorisiz (aspartam, NHDC) tatlı solüsyonlar verip, sonrasında bu solüsyonların yoğunluğunu puanlanmalarını istemişler.

Çalışma sonunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde genetik faktörlerin bireyler arasındaki tatlı tat algısındaki farklılığı % 30 oranında etkilediğini görülmüştür.

Bunun sonucunda araştırmacıların yaptığı yorum şöyle olmuştur; “Fazla şeker yemek genellikle kişilerin zayıflığı olarak görülmüştür. Ancak bu çalışma doğuştan gelen genetik yapımızın da tatlılık algımızın belirlenmesinde etkili olduğunu göstermiştir. Bir örnekle açıklamak gerekirse; nasıl ki doğuştan duyma yetisi az olanlar radyoyu duymak için sesi biraz daha açıyorsa, tatlı tat hissi zayıf olan bireyler de diğerleriyle aynı tadı alabilmek için ekstradan bir çay kaşığı şekere daha ihtiyaç duyuyorlar.”

Kaynak:
Hwang L-D, Zhu G, Breslin PAS. A Common Genetic Influence on Human Intensity Ratings of Sugars and High-Potency Sweeteners. Twin Research and Human Genetics, available on CJO2015. doi:10.1017/thg.2015.42