İletişim için

Şeker hastalığı riskini arttıran içecekler

Yeni yayınlanan bir çalışmaya göre şekerle tatlandırılmış içeceklerden sağlanan enerjideki her % 5’lik artış şeker hastalığı riskini % 18’e kadar arttırabiliyor.

İngiltere’de yapılan bu çalışmada şeker hastalığı olmayan 25.639 bireyin içecek tüketimleri hesaplanarak yaklaşık 11 yıl boyunca bu bireyler takip edilmiş. Bu sürenin sonunda 847 katılımcının şeker hastası olduğu görülmüştür.

Elde edilen bu veriler sonucunda içeceklerin diyabet riskine katkısı değerlendirildiğinde şekerle tatlandırılmış gazlı ve sütlü içeceklerdeki her bir porsiyonluk artışın şeker hastalığı riskini yaklaşık % 22 arttırdığı bulunmuştur. Ayrıca meyve suyu, çay/kahvenin şeker hastalığıyla ilişkili bulunmadığı da belirtilmiştir.

Araştırmacılar riski azaltmak için neler yapılabileceğine baktıklarında da burada bahsedilen şekerle tatlandırılmış içeceklerin bir porsiyonu yerine su ya da şekersiz çay/kahve tüketmenin şeker hastalığı riskini % 14 azalttığını bulmuşlardır.

Elde edilen bu bilgiler çerçevesinde de araştırmacılar şeker hastalığı riskini azaltmak için şekerli içecekler yerine su, çay ya da kahve tüketilmesi önerisinde bulunmuştur. 

Kaynak:

O’Connor L. et al.  Prospective associations and population impact of sweet beverage intake and type 2 diabetes, and effects of substitutions with alternative beverages. Diabetologia, 2015, DOI 10.1007/s00125-015-3572-1.