İletişim için

Monosodyum glutamat, obezite ve karaciğer yağlanması

Monosodyum glutamat (MSG), glutamik asidin sodyum tuzudur ve gıdaları lezzetlendirmek amacıyla kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Gıda Tarım Bakanlığı, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi gibi önemli otoriteler tarafından güvenilir olduğu kabul edilmiş olup; çorba, sos ve birçok işlenmiş gıdada kullanılmaktadır. Ancak son dönemde fareler üzerinde yapılan bir çalışmada MSG tüketiminin, obezite ve karaciğer yağlanmasının gelişmesiyle ilişkili olabileceği üzerine bazı sonuçlar elde edilmiştir.

Japonya, Amerika ve İtalya’dan bir grup araştırmacının yaptığı çalışmada MSG verilen farelerde kilo artışı ve alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının gözlemlendiği belirtilmiştir. Ayrıca MSG miktarının diyette kısıtlanmasının da bu etkileri tamamen yok etmediği ancak karaciğer yağlanmasının ilerleyişini yavaşlattığı da bu çalışmadan elde edilen diğer bir sonuçtur.

Kaynak :

Fujimoto M et al. A dietary restriction influences the progression but not the initiation of MSG-Induced nonalcoholic steatohepatitis. J Med Food., 2014, 17(3):374-83. doi: 10.1089/jmf.2012.0029.