İletişim için

Meyvedeki fruktoz zararlı değil

Fruktoz, en basit tanımı ile bal ve meyvelerde bulunan basit şekere verilen isimdir. Normal diyetimizde günde 16-20 g/gün taze meyvelerden fruktoz alırken son yıllarda hazır gıda tüketimde sık kullanılan yüksek fruktozlu mısır şurubu tüketimi bu miktarı 85-100 g/güne çıkarmıştır.

Fruktoz için kesin önerilen güvenilir alım düzeyi bulunmamakla birlikte 50 g/güne kadar kullanımı sağlık için risk oluşturmamaktadır. Ancak yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren besinleri fazla tüketen kişilerde, önerilen miktar çabuk aşıldığından bu durum sağlık için risk oluşturabilmektedir. Sürekli yüksek fruktoz alımı obezite, hiperlipidemi, kalp damar hastalıkları, insülin direnci ve kansere neden olabilir.

Fruktozun bu zararlı etkilerinden korunmak için taze ve kuru meyve tüketimini sınırlamak son derece hatalıdır. Burada yapılması gereken hazır gıda (hazır meyve suları, asitli içecekler, hazır bisküvi ve kekler gibi) tüketimini sınırlamaktır.

Kaynak:
Consumption of  high-fructose corn syrup in beverages may play a role in the epidemic of obesity. George A Bray, Samara Joy Nielsen, and Barry M Popkin. Am J Clin Nutr 2004;79:537–43.