İletişim için

Kuşkonmazın faydaları

Kuşkonmazın saymakla bitmeyecek faydalarının en önemli nedeni yüksek folik asit içeriğinden kaynaklanmaktadır. Kuşkonmaz doğal olarak folik asit içeren en iyi kaynaklarından bir tanesidir. Yeterli folik asit alımı hamile ve çocuklarda oldukça önemlidir. Yeterli folik asit alımının halk arasında da en çok bilinen olumlu etkileri hamilelik döneminde yeterli kullanımı yönündedir. Hamilelik dönemindeki ve hamile olan kadınlarda folik asit alımının yeterli olması, bebeklerde nöral tüp defekti ve düşük doğumları önlemede oldukça önemlidir.

Bu bilgiye ek olarak yapılan son dönem çalışmalarında kuşkonmaz tüketiminin depresyon, kalp hastalıkları, kemik erimesi, kanser ve sindirim sistemi hastalıkları üzerine olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Depresyona olan olumlu etkilerini mutluluk hormonu olarak da bilinen seratonin salınımını arttırarak sağlamaktadır. Yüksek K vitamini içeriği ve Ca emilimine olumlu etkilerinden dolayı kemik sağlığımızı korumada oldukça faydalıdır. Yüksek folik asit içeriği sayesinde göğüs, kolon, mide ve pankreas kanserinden koruyucu etkisi bulunmaktadır. Yüksek posa içeriği sayesinde kabızlık için faydalı iken bir yandan da bu sayede kolon kanserine karşı koruyucu etki göstermektedir.

Yaklaşık 130 gram kuşkonmaz, 27 kalori, 5 gram karbonhidrat, 3 gram posa ve 3 gram bitkisel protein içermektedir. Bu değerler de göstermektedir ki, kuşkonmaz; yüksek enerji içermeyen, zayıflama diyeti yapan kişilerin de güvenle kullanabileceği sebze alternatifidir.