İletişim için

Erken Doğan Bebeklerde Anne Sütünün Yağı Büyümeyi Destekliyor

Prematüre bebeklerde (37 haftadan daha erken doğanlar) karşımıza çıkan en önemli problemlerden biri bebeklerin doğduğu anda akciğer ve diğer organlarının gelişiminin henüz tamamlanmamış olmasıdır. Bu nedenle belli bir süreyi yeni doğan yoğun bakım ünitesinde geçirirler ve bebeklerin burada yeterli ağırlık ve boya ulaşmalarının sağlanması uzun vadede sağlığı ve gelişimi açısından önemli faydalar sağlar. Daha önce yapılan çalışmalarda anne sütünün (protein ve minerallerle de zenginleştirilmiş biçimde) bu dönemde de bebeklerin bağırsak sağlığını koruduğunu ve büyümeyi sağladığını göstermektedir.

Yeni yapılan bir çalışmada proteinle zenginleştirilen anne sütüne bir de yağ eklenmesinin büyüme gelişmeyi tamamlayabilmesi için ekstra enerjiye ihtiyaç duyan düşük ağırlığa (750 – 1250 g arası) sahip bebeklerdeki etkisi değerlendirilmiş. Burada diyete eklenen yağ yine anne sütünden elde edilmiş. Çalışmadaki bebeklerden bir gruba daha önce de uygulanmakta olan proteinle zenginleştirilmiş anne sütü verilirken diğer gruba aynı formulasyona bir de bahsedilen yağ eklenerek verilmiştir. Çalışma sonucunda iki grubun büyüme ile ilgili verileri kıyaslandığında diyete yağın da eklendiği bebeklerde hem ağırlık hem de boy yönünden gelişimin daha iyi olduğu görülmüştür. Buradaki en önemli avantaj verilen besinin hacminin çok fazla arttırılmadan kalorinin arttırılmış olmasıdır. Çünkü bu bebeklerin tolere edebileceği miktarlar bellidir ve bunun üzerinde verilen miktarların yarardan çok zarar getireceği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle bu çalışmanın sonunda bu yöntemin prematüre doğan bebeklerin büyüme ve gelişiminin desteklenmesinde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.

Kaynak:

Hair AB, Blanco CL, Moreira AG et al. Randomized Trial of Human Milk Cream as a Supplement to Standard Fortification of an Exclusive Human Milk-Based Diet in Infants 750-1250 g Birth Weight. The Journal of Pediatrics, 2014, Article in Press. http://dx.doi.org/10.1016/j.jpeds.2014.07.005.